Witamina K dla noworodka – po co się ją podaje?

Witamina K dla noworodka – po co się ją podaje? Witamina K to jest jednym z pierwszych preparatów, który podaje się noworodkowi w pierwszych minutach życia. Dzieje się tak na całym świecie. Ma to na celu zapobiegnięcie krwotokom, które mogą być bardzo niebezpieczne dla młodego organizmu, a są możliwe w przypadku niedoboru tej substancji w organizmie. Coraz częściej się jednak zdarza, że młodzi rodzice odmawiają jej podania. W niniejszym artykule zajmiemy się tym, do czego jest nam potrzebna witamina K.

Jakie zadania spełnia witamina K w organizmie?

Substancja ta spełnia ważne zadanie w hemostazie. Jest to mechanizm, który odpowiada za niewylewanie się krwi z naszych naczyń krwionośnych. Małe stężenie witaminy K w organizmie powoduje zaburzenia krzepnięcia i może prowadzić do śmiertelnie groźnych krwotoków.

Cel podawania witaminy K noworodkom

Witamina K dla noworodka - po co się ją podaje?Zgodnie z wynikami badań  dzieci rodzą się  z niskim poziomem tej substancji. U osób dorosłych witamina K gromadzi się w wątrobie. Testy wykazały, że noworodek ma w niej zgromadzone 20% tej substancji w stosunku do prawidłowych poziomów. Ponadto w pierwszych dniach życia dziecka stężenie witaminy K jeszcze spada. Dlaczego? Dzieje się tak, gdyż dziecko nie ma już połączenia z mamą za pomocą pępowiny, a pokarm kobiecy zawiera tylko szczątkowe ilości substancji. Wyniki badań pokazują wyraźnie, że dzieci karmione mieszankami zamiast mleka matki mają nawet do 100 razy więcej witaminy K w organizmie. Dodatkowo organizm noworodka a dokładniej układ pokarmowy nie jest na tyle wykształcony, by doszło w nim procesów, w wyniku których wyprodukowane zostałyby ilości omawianej witaminy potrzebne do zaspokojenia bieżących potrzeb.

Czemu zapobiega witamina K u noworodków?

W pierwszej dobie życia malucha zalecane jest podanie witaminy K po to, by zapobiec śmiertelnie groźnym krwawieniom. Specjaliści określają to jako chorobę, którą nazywają choroba krwotoczną noworodków lub krwawieniem z niedoboru witaminy K. O dolegliwości tej po raz pierwszy napisano w fachowej literaturze ponad sto lat temu. Natomiast w 1940 roku Henrik Dam (duński biochemik) udowodnił i opisał zależność między niskim poziomem witaminy K i choroba krwotoczną u noworodków. W latach 70 poprzedniego wieku sprawdzono na 33 tysiącach maluchów, że podanie witaminy K w pierwszej dobie życia znacząco zapobiega krwotokom. Ten test spowodował, że podanie witaminy K po porodzie stało się częsta praktyka. W Polsce podaje się tę substancję dopiero od 10 lat.

Dlaczego najlepszy jest zastrzyk?

Substancję podaje się w formie zastrzyku dlatego, że jest po prostu skuteczny. Niedobór witaminy K po porodzie rośnie, bo maluch nie ma go skąd czerpać. Podawanie tej witaminy doustnie uzupełniało jej niedobór wystarczająco, lecz w ciągu miesiąc życia problem powracał. Potrzebna była dalsza jej suplementacja. Podanie tej substancji w zastrzyku powodowało, że jej poziom był wystarczający przez pierwsze 6 tygodni, poza tym w badaniach wykonanych po 3 miesiącach wykazano, że dzieci, które miały zastrzyk miały wyższy poziom witaminy od tych, które preparat otrzymywały w kroplach. Dodatkowo zastrzyk gwarantuje podanie odpowiedniej, bezpiecznej ilości witaminy.

Choroba krwotoczna u noworodków

Wyróżnia się trzy postaci tego schorzenia. Są to:

  • Wczesna – występuje w pierwszej dobie życie malucha. Ryzyko rośnie wraz z przyjmowaniem pewnych leków przez ciężarną lub to, że choruje na chorobę Leśniewskiego i Crohna
  • Klasyczna – występuje od drugiej do siódmej doby życia dziecka. Czynnikami ryzyka w tym przypadku jest znowu przyjmowanie przez matkę w ciąży niektórych leków, wcześniactwo, poród zabiegowy, zamartwica, hipotrofia, późne rozpoczęcie karmienia piersią oraz zespół aspiracji smółki.
  • Późna – występuje między drugim tygodniem a szóstym miesiącem życia malucha. Zapadają na nią dzieci zdrowe karmione piersią lub te, które mają problemy i schorzenia wątroby, przewodów żółciowych oraz tych, u których stwierdzono mukowiscydozę.

Bez względu na postać schorzenia krwawienie z powodu braku witaminy K jest groźne dla zdrowia i życia malucha. Choroba ta ma bardzo wysoki wskaźnik śmiertelności. Krwotoki mogą objawiać się jako krwotoki do mózgu oraz narządów wewnętrznych. Zdarzają się również krwotoki podskórne oraz w okolicy pępka.

Czy podanie witaminy K noworodkowi rozwiązuje problem z chorobą krwotoczną?

Od momentu wprowadzenia procedur związanych z podawaniem witaminy K noworodkom tuż po porodzie zaobserwowano brak zachorowań na klasyczną postać schorzenia. Zmniejszyła się również zapadalność na postać późną wyraźnie spadła. Warto zaznaczyć, że w ostatnim przypadku są to bardzo groźnie krwawienia śródczaszkowe. Są to przypadki, w których dzieciom nie podano witaminy K, bo rodzice tego zabronili lub było ona podana w formie kropelkowej i niepełnej.

Przeciwskazania do stosowania witaminy K

Krótko mówiąc. Brak! Dotyczą jedynie formy podania. Zaleca się zastrzyk i tak jest to powszechnie stosowane. Wyjątkiem są dzieci z hemofilią, ale tu nawet należy podać witaminę K doustnie.

Podsumowanie

To ty odpowiadasz za zdrowie i życie malucha. Odpowiedzialność ta jest karna i z unifikowana prawnie. Nie warto ryzykować zdrowia i życia swojej pociechy oraz przysparzać sobie kłopotów, gdy wszystkie problemy rozwiązuje zastrzyk, który wykonywany jest cieniuteńką igłą, której dziecko nie czuje.