Czym zajmuje się podologia? Stopy stanowią bardzo ważną część ciała, która każdego dnia wykonuje ciężką pracę. W związku z tym ważne jest, by odpowiednio o nie dbać i to nie tylko pod względem estetycznym. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niektóre ze schorzeń, na które cierpimy, mogą wynikać właśnie z chorób dotykających naszych stóp. Z tego względu regularne dbanie o ich kondycję jest bardzo ważne. Dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem różnego rodzaju schorzeń stóp, jest podologia. Sprawne stopy są podstawą normalnego funkcjonowania, a zaniedbanie problemów może znacząco wpłynąć na obniżenie komfortu życia.
Czym jest podologia i jakimi schorzeniami się zajmuje?
Termin ten odnosi się do gałęzi medycyny, która zajmuje się szeroko pojętymi problemami występującymi w obrębie stóp. Jest to stosunkowo młoda dziedzina, która świadczy usługi podologiczne pacjentom z zaburzeniami funkcji stóp. Warto zdawać sobie sprawę, że problemy ze stopami mogą sygnalizować problemy w obrębie innych narządów i świadczyć o rozwijającej się chorobie. Podologia zajmuje się chorobami stóp i stawów skokowo-goleniowych, zmianami wywołanymi między innymi przez cukrzycę, a także wadami w budowie stóp. Wizyta u podologa jest uzasadniona w przypadku, gdy mamy do czynienia z deformacjami palców np. haluksami. Oprócz tego podologia pomaga w rozwiązywaniu problemów natury estetycznej, które jednocześnie mogą wpływać na dyskomfort podczas chodzenia. Chodzi tutaj o odciski, wrastające paznokcie czy brodawki.
Kim jest podolog, czym się zajmuje?
Podolog jest specjalistą z zakresu diagnozowania, profilaktyki i leczenia chorób związanych ze stopami. Należy nadmienić, iż nie jest on lekarzem, a zawód ten jest ściśle związany z kosmetologią. Specjalista ten współpracuje z chirurgami, diabetologami, flebologami i dermatologami. Aby zostać podologiem, należy skończyć odpowiednie studia wyższe lub specjalistyczny kurs. Osoba z takim wykształceniem zajmuje się rozpoznawaniem przyczyn zmian w obrębie kończyn dolnych. Na podstawie obserwacji i wywiadu przeprowadzonego z pacjentem dobiera on optymalną terapię i doradza w kwestii dbania o stopy. Podologia to także różnego rodzaju zabiegi polegające między innymi na leczeniu zmian w obrębie paznokci. Zajmuje się ich stanami zapalnymi i rekonstrukcją zniszczonej lub uszkodzonej płytki, usuwa wrastające paznokcie i leczy zmiany spowodowane grzybicą. Podczas wizyty możemy również liczyć na pomoc w usunięciu kurzajek, odcisków i zrogowaceń. Specjalista pomoże nam również w pielęgnacji stóp cukrzycowych. Oprócz tego możemy u niego wykonać zabiegi w postaci masażu stóp.
Jak wygląda wizyta w gabinecie?
Podczas wizyty w gabinecie, specjalista w pierwszej kolejności przeprowadzi z nami wywiad mający na celu ustalenie możliwej przyczyny wystąpienia problemu. Wpływ na stan naszych stóp może mieć niewłaściwa higiena, czy złe nawyki i styl życia. W kolejnym kroku podolog zbada nasze stopy, by ocenić ich kondycję. Jeżeli na tej podstawie nie będzie w stanie zdiagnozować problemu, konieczne może okazać się wykonanie specjalistycznych badań. Pierwsze z badań, które może zobrazować stan stóp, jest badanie podobaroskopem. Polega ono na wykorzystaniu maty, która przekazuje dane do komputera. Po stanięciu na niej pacjent dowiaduje się między innymi o tym, jak rozmieszczony jest ciężar ciała na każdą ze stóp i w jakim punkcie znajduje się środek ciężkości. Na podstawie chodzenia po macie można wyciągnąć również wnioski dotyczące dynamiki i równomierności chodu. Pozwala to na wykrycie ewentualnych zaburzeń w układzie mięśniowym. Poza wskazanym wyżej sposobem diagnostyki możemy spotkać się również z badaniem na pantografie, które pomaga wykazać różnice pomiędzy prawą i lewą stopą oraz nieprawidłowości w ich budowie. Podczas badania wykonuje się odbitkę stopy, która jest analizowana pod kątem kształtu, stref obciążenia, szerokości i długości. Na podstawie tych danych możliwe jest dobranie odpowiedniej wkładki. Ustala się wówczas jej optymalny kształt, który pozwoli odciążyć nadmiernie eksploatowane obszary i amortyzuje wybrane miejsca. Dzięki temu stopa będzie mogła pracować we właściwy sposób. Jak pokazuje zakres badań dziedziny, jaką jest podologia, pozwala na skuteczną walkę z wadami układu i budowy stóp, które w istotny sposób wpływają na komfort życia.
Najczęstsze błędy w pielęgnacji stóp
Zły stan stóp może wynikać z wielu przyczyn. Warto wiedzieć jakie czynności negatywnie wpływają na ich kondycję i co robić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych problemów. Pierwszym poważnym błędem, który wpływa na nasze stopy, jest nieodpowiednio dobrane obuwie i skarpety. Warto w tym wypadku stawiać na naturalne tkaniny i unikać skarpet z tworzyw sztucznych. Kolejną złą praktyką jest omijanie codziennej higieny stóp i niedokładne ich osuszanie po umyciu. Ważne jest również to, by prawidłowo obcinać paznokcie i do pielęgnacji stosować przeznaczone do tego kosmetyki. Naszym stopom nie służy też wykonywanie agresywnych zabiegów przy użyciu ostrego pumeksu, który może uszkadzać skórę.