Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Nic w tym dziwnego, że ludzie migrują w poszukiwaniu pracy lub dojeżdżają do oddalonych od swojego zamieszkania miejsc. Różnego rodzaju kroki podejmują również firmy, które poszukują najlepszych w swojej dziedzinie specjalistów. W związku z tym często odległości między główną siedzibą firmy a oddziałami zacierają się między sobą. Taka struktura pracy sprawia, że wielu pracowników często wyjeżdża w delegację. Pracodawca jest jednak w takiej sytuacji zobowiązany do zapewnienia im noclegu pracowniczego. Noclegi pracownicze co to znaczy?
W związku z tym pojęcie to można zdefiniować jako przebywanie poza miejscem swojego zamieszkania i pracy w celach wykonywania obowiązków służbowych, zawodowych. Obecnie pełnienie tych obowiązków nie ogranicza się wyłącznie do miejsca zamieszkania. Z możliwości podróżowania po całym kraju, ale również poza jego granicami korzystają firmy, które delegują swoich pracowników pomiędzy poszczególnymi filiami. Oprócz transportu zapewniają również nocleg. Osoby tam przebywające powinny otrzymać mieszkanie służbowe lub choćby pokój pracowniczy. Gdzie ich szukać i na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze? Podstawą jest tutaj wysoki standard. Znaczenie ma również lokalizacja. Ważne, aby hotel lub mieszkanie, w którym przebywa pracownik znajdowały się niedaleko miejsca pracy. Ważnym czynnikiem wyboru pozostaje oczywiście cena, a także możliwość skorzystania z dodatkowych usług. Jakie są obowiązujące standardy w hotelach pracowniczych?
Wynajmowanie mieszkania służbowego na cele mieszkaniowe
W wyniku coraz częstszych delegacji pracowników powstaje wiele hoteli pracowniczych. Jest to naturalna odpowiedź na pojawiające się potrzeby rynku. Pracodawca, który deleguje swoich podwładnych w różne części Polski lub poza granice kraju zobowiązany jest zapewnić im nocleg w odpowiednim standardzie. Jeśli firma dba o swoich pracowników, a jednocześnie oczekuje dobrej efektywności i zaangażowania, powinna zadbać o odpowiedni standard mieszkaniowy swoich podwładnych. W czasie noclegu muszą się zregenerować i czuć komfortowo, aby pracować wydajnie. Jednak firmy, które decydują się na wynajem mieszkania dla swoich podwładnych, powinny dopasować ofertę do swojego budżetu. Cena nigdy nie powinna być jednak decydującym czynnikiem. Zwykle bowiem niska cena wiąże się bezpośrednio z niską jakością obsługi. To z kolei przekłada się na wizerunek firmy i podejście pracowników do swojej pracy.
Na co zwrócić uwagę, wynajmując mieszkanie służbowe?
Poszukując mieszkania dla swoich pracowników, można spotkać liczne oferty hoteli czy agentów nieruchomości. Różnią się one standardem i ceną. W związku z tym warto wziąć kilka kluczowych czynników pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jakie aspekty podczas wynajmowania mieszkania służbowego są najważniejsze? Po pierwsze lokalizacja. Hotel lub mieszkanie dla pracowników powinien znajdować się jak najbliżej miejsca pracy tak, aby ułatwić swobodny do niej dostęp. Dojazd powinien być szybki i nieskomplikowany. Po drugie cena. Wynajem mieszkania służbowego powinien kosztować tyle, aby nie nadwyrężać budżetu firmy. W związku z tym warto szukać ofert korzystnych, które łączą również wysoki standard. Trzecim elementem jest bowiem właśnie standard kwatery. Choć nikt nie mówi tutaj o luksusach i pięciogwiazdkowym gwiazdkowym hotelu, kluczowe jest spełnienie podstawowych warunków noclegu. W związku z tym w mieszkaniu powinny znaleźć się sprzęty AGD, RTV czy bezpłatny dostęp do WiFi. Ważne jest również miejsce parkingowe dla osób które poruszają się również samochodem służbowym. Ostatnim elementem jest zaplecze gastronomiczne. Jeśli decydujemy się na wynajem mieszkania warto, aby posiadało aneks kuchenny, a najlepiej zamówić swoim pracownikom catering lub dostęp do stołówki czy restauracji.
Ile kosztuje hotel pracowniczy?
Pracodawcy powinno zależeć na tym, aby jego pracownicy mieszkali wygodnie i mieli niedaleko do swojej pracy. Decydując się na wynajem mieszkania lub pokoju w hotelu, należy zaplanować odpowiedni budżet. Warto też pamiętać, że wygląd tego mieszkania, jego standard będą miały znaczenie w relacji firma pracownik. Aby ograniczyć budżet warto wiedzieć, jakie aspekty wpływają na wynajem mieszkania dla pracowników. Oferta zwrotna, która pozwala na anulację rezerwacji jest droższa. Najtańsze oferty znajdują się dalej od centrum. Wiąże się to jednak z wydłużonym dojazdem do miejsca pracy. Mniej za wynajem można zapłacić, jeśli podpiszemy umowę długoterminową. Najlepiej co najmniej na kilka tygodni lub miesięcy. W dużych miastach ceny dobowe za wynajem mieszkań wynoszą od 160 do 240 zł. Tak jak wspomniano ceny mogą być jednak znacznie niższe, jeśli planujemy wynajem długoterminowy lub zakwaterowanie większej liczby osób. Niektóre agencje nieruchomości czy hotele proponują zniżkę rzędu nawet 40%.
Podsumowując, nocleg pracowniczy można zamówić zarówno w hotelu, co jest opcją budżetową, jak i w mieszkaniu. Realizacja jest uwarunkowana przede wszystkim stanowiskiem czy standardami konkretnej firmy.