Co daje ozonowanie powietrza?

Co daje ozonowanie powietrza?

Co daje ozonowanie powietrza? Ozonowanie to dezynfekcja oparta na użyciu ozonu. Ozon to bezpieczny, bardzo silny naturalny środek dezynfekujący niepowodujący reakcji alergicznych, który skutecznie niszczy wszystkie znane mikroorganizmy, wirusy, bakterie, grzyby i ich zarodniki, roztocza i nieprzyjemne zapachy w krótkim czasie i bez użycia środków chemicznych. Ponadto ozonowanie pomieszczeń nie maskuje nieprzyjemnego zapachu, ale całkowicie usuwa przyczynę jego wystąpienia. Ozon jest 300 razy silniejszy niż jakikolwiek inny środek dezynfekujący, nawet chlor. Działa bardzo szybko, w ciągu kilku sekund, dzięki czemu produkty są czyszczone niemal natychmiast. Dezynfekcja ozonem jest bezpieczna, ponieważ po zakończeniu procedury resztkowy ozon jest szybko niszczony i zamieniany w tlen.    

Co daje ozonowanie mieszkania?

Ozonowanie mieszkania to bezkontaktowa dezynfekcja, która odbywa się bez mechanicznego oddziaływania na produkty, dzięki czemu obróbka przebiega bez ryzyka uszkodzenia. Jedyną rzeczą wartą zapamiętania jest to, że ozonowanie powietrza nie czyści rzeczy. Gaz nie usuwa brudu i uporczywych plam.

Ozonowanie mieszkania to usługa umożliwiająca:

 • Szybko i skutecznie niszczy bakterie, wirusy (grypa, koronawirus), pleśń i ogniska grzybów
 • Usuwa nawet najbardziej uporczywy zapach bez zastępowania go innym aromatem
 • Wypełnia powietrze w pomieszczeniu tlenem, aby wnieść do niego trochę świeżości i czystości
 • Sterylizuje (dezynfekuje) powierzchnie, w tym meble, ściany, sufit, podłogę itp.
 • Zniszczy roztocza oraz owady
 • Zmniejszy ilość alergenów w pomieszczeniu itp.

Ozonowanie pomieszczeń odbywa się za pomocą specjalnych instalacji zwanych ozonatorami. Zaleta tej metody czyszczenia polega na jej wszechstronności. Obecnie bardzo powszechne stało się ozonowanie przedszkoli i ozonowanie szkół, wiele osób decyduje się również na wykorzystanie tej procedury w każdej innej zamkniętej przestrzeni. Ozon szybko wypełnia powietrze, wnikając w najmniejsze pęknięcia, trudno dostępne miejsca i zakamarki. Ponadto po ozonowaniu powietrze w pomieszczeniu pozostaje czyste i nasycone tlenem przez kilka dni.

Dlaczego rośnie zapotrzebowanie na ozonowanie powietrza?

Ozon utlenia cząsteczki cuchnących substancji, eliminując źródło nieprzyjemnego zapachu. Ozonowanie powietrza pozwala usunąć wszelkie, nawet bardzo uporczywe aromaty, na przykład w mieszkaniach, szkołach, przedszkolach i biurach po remoncie lub pożarze. Oprócz dezodoryzacji ozonowanie szkoły i przedszkola rozwiązuje szereg innych zadań:

 • Oczyszczanie powietrza z mikroorganizmów
 • Nadanie świeżości meblom tapicerowanym, tekstyliom, dywanom bez użycia środków chemicznych
 • Niszczenie pleśni w wilgotnych pomieszczeniach (łazienka, kuchnia, pralnia itd.)
 • Eliminacja i zapobieganie zarazkom w wentylacji i klimatyzacji.

Jakie są korzyści z ozonowania pomieszczeń?

Korzystanie z profesjonalnego generatora ozonu daje zupełnie inny efekt niż np. pranie, czyszczenie chemiczne i tym podobne. Zalety ozonowania mieszkania:

 • Procedura nie zajmuje dużo czasu
 • Bezpieczeństwo środowiskowe substancji, brak toksycznych produktów rozkładu
 • Skutecznie usuwa zapach dymu papierosowego, jedzenia, napojów, perfum, potu z przedmiotów, które nie mogą mieć kontaktu z wodą
 • Jedna sesja ozonowania rozwiązuje jednocześnie kilka zadań: dezynfekcję, dezodoryzację i usuwanie pleśni.

Zastosowanie ozonowania powietrza nie zastąpi tradycyjnych metod czyszczenia, ale będzie do nich doskonałym uzupełnieniem. Ozonowanie przedszkola, szkoły czy domu po zwykłym czyszczeniu dezynfekuje powierzchnie, usuwa obce zapachy i wypełnia powietrze świeżością.

Czyszczenie mebli ozonem

Meble tapicerowane szybko się brudzą i trudno je wyczyścić. Skutki rozlania napojów można wyeliminować tylko z wierzchniej warstwy (tapicerki), a czyszczenie wypełniacza jest problematyczne. W takim przypadku zanieczyszczone wnętrza sofy stają się źródłem nieprzyjemnych zapachów, które z czasem nasilają się. Zastosowanie ozonatora jest pomocne w rozwiązaniu problemu. Ozonowanie mieszkania w tym mebli tapicerowanych to najlepszy sposób na głębokie wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów i dezynfekcję bez ryzyka uszkodzenia tkaniny.

Co daje ozonowanie powietrza w pomieszczeniach?

Zastosowanie ozonowania powietrza jest ważne w sytuacjach, gdy:

 • Ktoś przeniósł się do mieszkania, w którym mieszkały inne osoby (palacze, osoby starsze lub dzieci)
 • Mieszkanie lub biuro zostało wyremontowane i trzeba pozbyć się zapachu farby, nowych mebli, sufitów podwieszanych
 • Wypróbowano wszystkie metody usuwania pleśni ze ścian i podłóg, ale żadna z nich nie była skuteczna.

Ozonowanie powietrza w dobie pandemii

Ze względu na pandemię koronawirusa istnieje duże zapotrzebowanie na wszystkie technologie dezynfekcji. Metoda ozonowania pomieszczeń znana jest od dawna i jest z powodzeniem stosowana w budynkach prywatnych i publicznych. Ogromną zaletą metody jest to, że nie ma form mikroorganizmów odpornych na działanie ozonu, gdyż ozon działając na błonę komórkową niszczy ją a bakteria ginie. Ozon ma również śmiertelny wpływ na wirusy niszczy ich strukturę DNA. Oprócz dezynfekcji ozon skutecznie rozwiązuje problemy z nieprzyjemnymi zapachami, pleśnią, gryzoniami i owadami w pomieszczeniach.