Pochowaj pupila tak, jak na to zasługuje – godne pożegnanie w krematorium dla zwierząt

Pochowaj pupila tak, jak na to zasługuje- godne pożegnanie w krematorium dla zwierząt

Jak pogodzić się ze stratą ukochanego czworonoga? W jaki sposób wytłumaczyć sobie, że w niektórych przypadkach skrócenie cierpienia jest najlepszą decyzją? Nie są to łatwe pytania. Pochowaj pupila tak, jak na to zasługuje – godne pożegnanie w krematorium dla zwierząt. Gdy odchodzi ktoś bliski, czujemy w sercu pustkę, której nic nie potrafi zapełnić. Dotyczy to również odejścia pupila. Jeśli pragniemy się z nim godnie pożegnać i podziękować mu za wspólny czas, możemy wybrać krematorium dla zwierząt. Zdania są podzielone, jedni popierają działalność takich przedsiębiorstw, inni krytykują. Dowiedz się, jak funkcjonują takie firmy i wyrób sobie własną opinię.

Nie potrafisz pogodzić się z utratą pupila? Pożegnaj się z nim w godny sposób i przetrwaj żałobę

Krematorium dla zwierząt to nie tylko zwykły budynek, lecz miejsce, w którym właściciele żegnają swoje ukochane czworonogi i wkraczają w czas żałoby. Jeśli zastanawiasz się, czy skorzystanie z takich usług ma sens, to pomyśl o tym, jak duże znaczenie miał pupil w Twoim życiu i na ile zasługuje. W krematorium będziesz mieć chwilę, aby pozostać w zadumie i pomyśleć o wspólnych latach. Niektórzy właściciele, decydujący o przerwaniu cierpienia zwierzęcia, mają ogromne wyrzuty sumienia, choć zrobili to, co słuszne. W takich sytuacjach to właśnie godne pożegnanie jest dla nich szansą na oczyszczenie myśli i zrozumienie swojego postępowania. 

Kremacja indywidualna i grupowa – którą opcję wybrać?

Krematoria dla zwierząt oferują dwa warianty: indywidualny i grupowy. Pierwszy z nich polega na spopieleniu ciała tylko jednego zwierzęcia. Odbywa się ono w komorze kremacyjnej odpowiedniego pieca. Prochy zostają zebrane i umieszczone w urnie. Długość takowego procesu jest zależna od masy ciała. Należy dodać, że podczas kremacji na czworonogu nie może znajdować się obroża, ani inne gadżety. Krematoria dla zwierząt akceptują obecność właścicieli w trakcie spopielania. Na końcu pożegnania wręczona zostaje urna z prochami oraz certyfikat, potwierdzający odpowiednie wykonanie kremacji. Część przedsiębiorstw umożliwia zdobycie nagrania z wydarzenia, jeśli właściciele nie mają możliwości uczestnictwa. Druga opcja, czyli kremacja grupowa to opcja zdecydowanie rzadziej wybierana. Dlaczego? Ponieważ nie jest ona tak uroczysta. W tym przypadku spopieleniu ulega kilka zwierzęcych ciał, przy czym każde jest anonimowe. Część krematoriów dla zwierząt umożliwia zdobycie namiastki prochów. Ta opcja jest zwykle wybierana, gdy właścicielom zależy nam tym, aby godnie pochować pupila, który przeszedł przez ciężką chorobę lub zginął w wypadku.

Zobacz także:

Czy dziecko może uczestniczyć w kremacji ukochanego pupila?

Pochowaj pupila tak, jak na to zasługuje- godne pożegnanie w krematorium dla zwierząt
Pochowaj pupila tak, jak na to zasługuje- godne pożegnanie w krematorium dla zwierząt

W wielu przypadkach to właśnie dzieci są najbardziej związane z czworonogami. Najmłodsi bawią się z nimi, chodzą na spacery i karmią. Gdy przychodzi moment, w którym nasz pupil odchodzi, musimy powiedzieć im o tej stracie. Jest to trudne. Jeśli decydujemy się na kremację, pojawia się kolejne pytanie. Czy dzieci mogą i czy powinny uczestniczyć w tym wydarzeniu? Jeśli chodzi o krematoria dla zwierząt, nie ma problemu, aby młodsi właściciele uczestniczyli w pożegnaniu. Oczywiście muszą być pod opieką osób dorosłych. Jednak nasuwa się pytanie, czy dziecko nie będzie wystraszone i nie pozostanie w nim trauma? Po pierwsze, dużo zależy od charakteru, ponieważ jeśli jest ono emocjonalne i wrażliwe, to uczestnictwo w kremacji może być złym pomysłem. Po drugie, jeśli zwierzę zginęło w wypadku lub przeszło ciężko chorobę i ciało jest w fatalnym stanie, może to być traumatyczny widok dla osób młodszych. Decyzję należy podjąć samemu i podejść do tego indywidualnie. W przypadku młodzieży najlepiej porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, jakie ma do tego podejście. 

Kosmetyka wykonywana przed kremacją

Gdy zwierzę ginie w wypadku, często jego ciało zostaje zmasakrowane. Ciężko patrzeć na naszego pupila w takim stanie, dlatego krematoria dla zwierząt oferują wykonanie drobnej kosmetyki, która nieco poprawi wygląd czworonoga. Jest to doskonała opcja, szczególnie gdy w kremacji uczestniczą dzieci. Firmy zapewniają umycie, wyczesanie, a także odpowiednie ułożenie, dzięki któremu zostaną ukryte największe obrażenia. Po takich zabiegach zwierzę wygląda, jakby spało. 

Pamiątki po ukochanym czworonogu

Krematoria dla zwierząt oferują pamiątki, które możemy zakupić w celu upamiętnienia naszego pupila. Dostępna jest m.in. biżuteria, w której zatopiona została namiastka sierści zwierzęcia. Istnieje również możliwość zachowania odcisku łapy. Możemy umieścić go w ozdobnej ramce. A jeśli to dla nas za mało, warto wybrać tzw. DNA pamięci. Niektórzy twierdzą, że jest to zachowanie cząstki życia ukochanego pupila. Nie jest to jednak tania opcja, gdyż jej koszt wynosi ok. 2000 zł. Kolejną oryginalną opcją jest zakup diamentu pamięci, który wytwarzany jest w stu procentach z prochów lub sierści. 

Żaden moment nie jest odpowiedni na pożegnanie…

Jeśli ciężko nam się pogodzić z odejściem naszego pupila, musimy pamiętać, że czas żałoby minie i zaczniemy żyć na nowo. Jeśli nasze myśli zostaną oczyszczone, dzięki godnemu pożegnaniu, wybierzmy krematorium dla zwierząt. Oddajmy się zadumie, podziękujmy za wspólny czas i pójdźmy do przodu. Pamiętajmy, że ukochany czworonóg na zawsze pozostanie w naszym sercu.