Wyjazd na wakacje to jeden z najbardziej oczekiwanych dni w roku. Czas odpoczynku, relaksu, oddawania się przyjemnościom. Do drogi trzeba przygotować nie tylko siebie i członków rodziny, ale także samochód. W końcu to od stanu auta zależy, to czy i w jakim czasie dojedziemy na miejsce wakacji. O przygotowanie samochodu na długi wyjazd trzeba zadbać przynajmniej dwa tygodnie wcześniej.
Wygodna podróż
Podróżowanie samochodem jest znacznie wygodniejsze od pociągu, samolotu, autobusu, czy autokaru. Można zajechać w każde miejsce, nie trzeba dźwigać bagaży z przystanku/stacji/ do miejsca przeznaczenia. Przemieszczając się autem, człowiek nie jest narażony na przesiadki i oczekiwanie na kolejne połączenie. Dojeżdża się szybciej. Pakując się na wakacje , możemy do samochodu zabrać więcej rzeczy niż do środków transportu publicznego. Na miejscu osoba zmotoryzowana jest bardziej mobilna i może więcej zwiedzić. Zakupy w sąsiedniej miejscowości nie stanowią większego problemu. Wybierając się w długą drogę, trzeba pamiętać, że los lubi sprawiać niespodzianki, nawet niezbyt miłe. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy najważniejsze części samochodowe są sprawne, czy auto ma aktualny przegląd techniczny i ubezpieczenie.
Sprawdzenie stanu technicznego
Do podstawowych rzeczy, co to których trzeba mieć pewność, że wszystko działa jak należy jest stan techniczny pojazdu. Zawodowi kierowcy radzą innym, aby sprawdzać go nie tylko przed datą upływu ważności przeglądu technicznego, ale także każdą dłuższą trasą. Dokładny przegląd najważniejszych podzespołów i części samochodowych pozwala uniknąć odmówienia przez samochód posłuszeństwa oraz niepotrzebnego stresu. Kierowcy powinny zwrócić uwagę na takie części jak: zawieszenie, układ hamulcowy, wydechowy i chłodzenia. Jeżeli dojdzie do przegrzania silnika podczas drogi, to trzeba stanąć na poboczu i zrobić dłuższą przerwę w jeździe. Lepiej wymienić wszystkie wadliwe części samochodowe przed drogą w swoim mieście i zrobić to u zaufanego mechanika, niż w trakcie drogi szukać serwisu samochodowego i liczyć na usługi przypadkowej osoby. Od sprawności poszczególnych części samochodowych zależne jest bezpieczeństwo jazdy i dotarcie na miejsce wypoczynku.
Wyposażenie dodatkowe
Wybierając się na urlop zagraniczny, trzeba dokładnie sprawdzić , jakie wyposażenie dodatkowe samochodu obowiązuje w danym państwie oraz poznać najważniejsze przepisy drogowe. Pozwoli to uniknąć wysokiego mandatu.
Dziurawe polskie drogi
Statystyki wskazują, że w niektórych polskich miastach, kierowcy częściej korzystają z usług warsztatów samochodowych. Przyczyną tego stanu rzeczy są korki i bardzo zły stan przeciążonych dróg. Jadąc na wakacje, warto omijać największe miasta korzystając z obwodnic, które w większości są nowymi drogami i są bez wątpienia w lepszym stanie niż drogi w centrach miast. Poruszanie się w korkach to nie tylko stracony czas i irytacja kierowców, ale także ryzyko szybszego zniszczenia takich części samochodowych jak: sprzęgło oraz silnik. Kiepski stan nawierzchni może uszkodzić zawieszenie, a zbyt wielkie stężenie pyłów w powietrzu prowadzi do zniszczenia jednostki napędowej. Na szczęście GPS informuje kierowców o tym, gdzie w danym momencie są największe korki i remonty dróg oraz pokazuje trasę, która pozwoli ominąć drogowe trudności. Lepiej czasem przejechać kilka kilometrów więcej, zajechać godzinę później na miejsce, niż jechać trasą znaną, lubianą i stać w korkach, co przecież i tak opóźnia moment dotarcia do celu, a dodatkowo naraża posiadacza auta na dodatkowe koszty związane z wymianą lub naprawą najważniejszych części samochodowych. Biorąc pod uwagę ilość osób na 10 000 mieszkańców, które korzystają z warsztatów samochodów, statystycy określili, w których miastach są najgorsze drogi i warunki do jazdy. To miasta, gdzie samochody psują się najczęściej. Mieszkańcy tych miast wydają zdecydowanie więcej pieniędzy na naprawę pojazdu. Dla osób przejeżdżających tylko przez te miasta to może być sygnał, aby uważać na drodze i starać się unikać godzin szczytu.
Miasta nieprzyjazne kierowcom
Poznań to jedno z miast, w którym kierowcy często wymieniają części samochodowe. Jest to miasto zakorkowane, o dużym zanieczyszczeniu powietrza i z fatalną nawierzchnią dróg – sporo dziur i duże ryzyko urwania koła. Poznań zasługuje na zwiedzanie ze względu na moc atrakcji i ciekawe obiekty, ale trzeba się liczyć z tym, że dla auta nie jest to wymarzone miejsce. Kraków to miasto znane nie tylko z zabytków i imprez kulturalnych, ale także ze smogu, korków i częstej wymiany części samochodowych przez właścicieli aut. Wrocław to jedno z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Najgorsza sytuacja jest w Warszawie i Katowicach.
Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na drodze i wymiany części samochodowych po powrocie, lepiej przed wyjazdem dokładnie zaplanować trasę, aby omijać największe korki. Dobrze mieć przy sobie podstawowe narzędzia i trójkąt ostrzegawczy, aby w razie czego podczas trasy bezpiecznie naprawić usterkę.