Pożyczki dla firm – kompleksowy przewodnik: posiadając własną firmę musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o jej finanse i to, by zawsze dysponowała środkami na tak zwane “bieżące sprawy”. Choć łatwo to powiedzieć czy przelać na papier, rzeczywistość często bywa różna, a my możemy zostać zmuszeni do szukania doraźnej formy pomocy finansowej, czy to celem uregulowania bieżących zobowiązań, czy też po prostu zapobiegnięcia katastrofalnym skutkom związanym z brakiem środków operacyjnych. Sytuacja może być zgoła odwrotna, a dodatkowych pieniędzy możemy poszukiwać nie do uratowania naszego biznesowego statku przed zatonięciem, ale do wyprowadzenia go na szerokie wody i umożliwienia mu rozwoju. Niezależnie od tego, która z opcji najbardziej pasuje do sytuacji, w której się znajdujemy, pożyczki dla firm mogą okazać się czymś, co nam w niej po prostu pomoże.
Pożyczki dla firm a kredyty – podstawowe różnice
Pożyczki dla firm bardzo często są utożsamiane z kredytami. Jest to błąd, który popełnia mnóstwo nie do końca doświadczonych osób. Podstawową różnicą między tymi dwiema formami pozyskiwania środków na firmę jest strona, od której się pożycza. W przypadku pożyczek jest to dowolna firma, która świadczy tego typu usługi. Kredyt można wziąć wyłącznie u banku. Tutaj od razu dochodzimy do wymagań, które w przypadku kredytu są ogromne. Aby móc go zaciągnąć, nasza firma musi mieć zdolność kredytową, a sama w sobie powinna wykazać, że będzie w stanie spłacać kolejne raty (jej przychód musi być na tyle duży, by to umożliwił). Formalności przy nich jest całe mnóstwo, a cel kredytu musi zostać wyraźnie wyszczególniony.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku pożyczek, których celu nie musimy wyjawiać. Możemy je zaczerpnąć na cokolwiek tylko chcemy. Wymagają od nas załatwiania znacznie mniejszej ilości formalności – część z nich załatwimy również przez Internet. Pożyczki są jednak znacznie mniej pobłażliwe względem pożyczkobiorcy – usługodawca, który nie otrzyma raty na czas nie zawaha się wszcząć postępowania komorniczego po zaledwie kilku dniach.
Na co zwracać uwagę przy zaciąganiu pożyczki dla firm?
Zaciąganie pożyczki dla firm zawsze jest czymś poważnym, wymagającym od nas skupienia i ogromnej uwagi. Niezależnie od tego, u kogo ją zaciągamy, nie powinniśmy robić tego pochopnie, ani też podpisywać czegokolwiek bez uprzedniego przeczytania tego. Zaciągając więc pożyczkę, zwróćmy uwagę przede wszystkim na:
- warunki na umowie – umowa stanowi absolutnie podstawowy element naszej współpracy z pożyczkodawcą. Ważne, aby była napisana w sposób przejrzysty i pozbawiony niejasności, ale też wyraźnie wskazywała na warunki spłaty oraz kwotę, jaką pożyczamy;
- termin spłaty – istnieją pożyczki krótkoterminowe, ale też te na nieco dłużej. Zazwyczaj sami możemy wskazać, kiedy chcemy oddać pieniądze (z granicach rozsądku, oczywiście). Zadbajmy o to, aby ustalić najbardziej realny dla nas termin;
- sposób otrzymania gotówki – część firm daje ją do ręki, a część przelewa na konto docelowe;
- wysokość spłaty – to, ile będziemy musieli oddać tak właściwie definiuje opłacalność przedsięwzięcia. Zwróćmy uwagę na oprocentowanie i wszelkiego rodzaju dodatkowe prowizje, które mogą się wiązać z całym procesem.
Zalety sięgnięcia po tego typu pożyczkę
Jedną z podstawowych zalet, które płyną wraz z pożyczkami dla firm jest fakt, że są one w stanie przynieść bardzo szybką, choć zaledwie doraźną pomoc dla firmy. Mogą okazać się bezcenne przy natychmiastowym zapotrzebowaniu na pieniądze. Niezależnie od tego, czy znaleźliśmy się w problemach finansowych, czy może potrzebujemy dodatkowych funduszy na rozwój naszego pomysłu lub zainwestowanie w – naszym zdaniem – “świetną okazję”. Pożyczki budują też… zdolność kredytową. Jeżeli więc już teraz planujemy w przyszłości pożyczyć od banku większą kwotę, spłacona pożyczka z pewnością podbuduje naszą wiarygodność.
Druga strona medalu – wady zaciągania pożyczek
Nie ma róży bez kolców – to powiedzenie sprawdza się również w kontekście pożyczek dla firm. Choć więc są one świetną formą na szybkie pozyskanie pieniędzy, trzeba ich oddać o wiele więcej. Pożyczkodawcy często słono liczą sobie za usługę, przy czym mają w tym absolutną i niczym nieskrępowaną dowolność. Łatwo się wplatać w nie do końca intratny biznes – w szczególności, jeśli nie czyta się umowy z należytą uwagą. Pożyczki też dodają nam pewnego balastu psychologicznego – stale myślimy na temat ich spłaty, co jest w stanie przełożyć się na naszą efektywność w pracy.
Podsumowanie
Pożyczki dla firm dla jednych przedsiębiorców mogą okazać się ratunkiem, dla innych z kolei – szansą na to, by szybciej rozwinąć swój biznes i nie być przy tym limitowanym finansowo. Niezależnie od tego, do której z tych opcji możemy przypisać sytuację, w której się znajdujemy, musimy mieć świadomość tego, że nie sztuka jest zaciągnąć pożyczkę. Sztuką może okazać się jej spłacenie. Z tą świadomością podejmiemy ostateczną decyzję bazując nie na ogólnikach, ale na naszym konkretnym przypadku. W pożyczkach dla firm drzemie spory potencjał – nie oznacza to jednak, że to my będziemy w stanie go wykorzystać.