Witamina D – za co odpowiada? Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu wielu chorobom. Zdrowa dieta to taka, która dostarcza odpowiednią ilość witamin. Jedną z najważniejszych witamin w naszym organizmie jest witamina D3.
Skóra i witamina D
Witamina D3 to witamina, którą musimy dostarczać z pożywieniem. Nie oznacza to jednak, że nasze ciała nie mogą go syntetyzować. Witamina D3 jest wytwarzana w naszym organizmie w kilku etapach. Pierwszy polega na obecności promieniowania ultrafioletowego, co oznacza, że aby rozpocząć syntezę tej witaminy, musimy przebywać w świetle słonecznym.
Następnie w naszej skórze cholekalcyferol powstaje z 7-dehydrocholesterolu. To z kolei jest transportowane przez krew do wątroby, a następnie do nerek. W narządach tych prekursor witaminy D podlega dalszym przemianom enzymatycznym, aż ostatecznie tworzy aktywną formę zwaną kalcytriolem (1,25-dihydroksycholekalcyferol). Chociaż nasz organizm jest w stanie wyprodukować witaminę D3, powinniśmy dostarczać jej odpowiednią ilość z pożywieniem i suplementować. Dzieje się tak dlatego, że w naszej strefie klimatycznej jest za mało słonecznych dni.
Witamina D – gdzie ją znaleźć?
Jak już wspomnieliśmy, witaminę D3 należy przyjmować z pożywieniem. Witaminę tę warto znaleźć w produktach mlecznych (serach, mleku, maśle) oraz żółtkach jaj. O ile witamina D może być kojarzona przede wszystkim z produktami mlecznymi, to jej największe bogactwo znajduje się w rybach, takich jak łosoś, makrela, tuńczyk, śledź i węgorz. Dlatego istnieje szeroki wybór produktów, które z łatwością możesz wprowadzić do swojej diety. Witaminy to związki o bardzo małych masach cząsteczkowych. Są jednak niezbędne dla naszego organizmu.
Chociaż możemy dostarczyć umiarkowane ilości większości witamin poprzez pożywienie, warto suplementować kalcytriol (aktywna postać witaminy D3). Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy godziny pełnego nasłonecznienia są bardzo ograniczone. Niedobór witaminy D3 może powodować krzywicę u dzieci i osteoporozę u dorosłych. Więc oprócz podawania dzieciom suplementów witaminy D, opłaca się dbać o siebie. to jest bardzo proste! Wystarczy udać się do swojej apteki i kupić odpowiedni produkt. Mogą to być krople witaminy D3 dla dorosłych. Co ciekawe, już w 1822 roku Jędrzej Śniadecki wskazywał na kąpiele słoneczne jako lekarstwo na krzywicę.
Witamina D3 – za co odpowiada?
Główną rolą witaminy D3 jest utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Wapń jest pierwiastkiem, który pełni niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Jest niezbędny do przekazywania impulsów nerwowych w synapsach, skurczu mięśni oraz różnicowania i dojrzewania komórek. Prawie cały wapń w naszym ciele jest przechowywany w kościach.
Witamina D działa hamująco na przytarczyce. Gruczoły przytarczyczne mają 3-4 gruczoły. Ich funkcją jest wydzielanie hormonu przytarczyc (PTH). Jest to hormon, który pobudza osteoblasty (niektóre komórki kostne) do aktywacji osteoklastów (komórek niszczących kość. Osteoklasty niszczą kość. Witamina D hamuje wydzielanie hormonu przytarczyc, dzięki czemu jest odpowiedzialna za zatrzymywanie wapnia w kościach, dzięki czemu chroni je przed demineralizacją. Ponadto witamina D3 przenika przez nabłonek jelitowy (enterocyty), a następnie wnika do jądra, tym samym stymulując światło jelita do wchłaniania wapnia. Dzieje się tak w białku zwanym białkiem wiążącym wapń (łac. calcium- Calcium).
Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i życia. Na uwagę zasługują również inne niezbędne związki w witaminie D3. Często występują one w korzystnych dla naszego zdrowia kombinacjach, z których jednym jest witamina D3 K2. Witamina K2, metylonaftochinon, podobnie jak witamina D, bierze udział w metabolizm układu kostnego W procesie krzepnięcia krwi niedobór może prowadzić do przedłużonego gojenia się ran, dysfunkcji jelit i osteoporozy.
Objawy niedoboru witaminy D3
Objawy niedoboru witaminy D mogą być powszechne i mogą być niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zbyt niskie stężenie tej witaminy we krwi może prowadzić do demineralizacji kości. U dzieci może to prowadzić do krzywicy szkieletowej. To bardzo poważna choroba układu kostnego.
U dorosłych niedobór ten może prowadzić do osteoporozy. W przypadku tego zaburzenia kości stają się miękkie i łatwo pękają, nawet podczas codziennych czynności. Inne objawy to nadciśnienie, bóle mięśni, osłabiona odporność, zwyrodnienie kości, choroby skóry, a nawet rak piersi i prostaty. Profilaktyka raka piersi jest niezwykle ważna. Według statystyk jedna na dziesięć kobiet w Polsce zachoruje na raka piersi.
Dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne (mammografia), odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Jak widać objawy niedoboru są bardzo szerokie i dotkliwe. To wiele mówi o wartościowym przyjmowaniu odpowiedniej witaminy D. Suplementy bogate w witaminy są niedrogie, a korzyści, jakie czerpiemy ze zdrowego stylu życia, zdecydowanie przewyższają koszty.