Transkrypcje sądowe – co trzeba wiedzieć na ich temat?

Transkrypcje sądowe - co trzeba wiedzieć na ich temat?

Rozprawy sądowe są czymś, na co – chcąc czy nie chcąc – czasami musimy uczęszczać. Ze zdaniem tym zgodzi się każdy, kto kiedykolwiek miał jakiś spór albo musiał rozwiązać coś za pośrednictwem sądu (niekoniecznie spór, ale chociażby sprawę związaną ze spadkiem po osobie bliskiej), a w szczególności prawnicy, którzy biorą w nich udział z dużą regularnością. Niezależnie od tego, z jakich powodów musimy brać udział w rozprawach, przydatną rzeczą dla nas (albo też naszego prawnika) będą transkrypcje sądowe. Transkrypcje sądowe – co trzeba wiedzieć na ich temat? Czym tak właściwie są i dlaczego warto o nich pamiętać w sytuacji spraw sądowych?

Czym są transkrypcje sądowe i co musimy wiedzieć na ich temat?

Transkrypcje sądowe - co trzeba wiedzieć na ich temat?Transkrypcje sądowe, jak sama nazwa sugeruje, są zapisami wszystkiego tego, co dzieje się na sali sądowej, ale też nagrań prywatnych, które mogą być istotne w całym przebiegu procesu sądowego. Jeżeli więc posiadamy nagranie głosowe, nawet nie do końca wyraźne i chcemy je wykorzystać w postępowaniu, rozsądnym byłoby przekonwertowanie go na tekst. Jeżeli z kolei chodzi o nagrania nie prywatne, ale te pochodzące z rozpraw sądowych to do ich przygotowywania sądy zobowiązuje ustawa z 1 lipca 2010 roku – wszystkie powstają w sądach odpowiednio do tego przygotowanych i stanowią jedyną formę protokołu.  Właśnie z uwagi na to zapotrzebowanie na transkrypcję jest ogromne – łatwiej jest bowiem wykorzystywać i pracować na tekście, aniżeli na nagraniu głosowym. Mając i to i to jest się w stanie osiągnąć wiele więcej.

Warto wspomnieć, że samo nagranie z rozprawy może uzyskać którakolwiek ze stron postępowania po uprzednim złożeniu pisemnego wniosku.

Cechy profesjonalnych transkrypcji sądowych

Z uwagi na fakt, że transkrypcje sądowe są czymś, na czym powinno się polegać i co często traktuje się jako podstawę linii obrony (ale i ataku, w zależności od tego, w jakiej sytuacji się znajdujemy), muszą spełniać określone wymagania. Upewnijmy się, że firma, która zajmie się ich przygotowaniem będzie robiła to wszystko:

  • terminowo – jako że sprawy rozgrywają się w określonych terminach, a samo przygotowanie do nich może zająć sporo czasu, ważne jest, aby transkrypcje sądowe powstawały szybko i terminowo przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich aspektów, o których za chwilę powiemy; tylko szybka transkrypcja ma sens i pozwala na jej odpowiednie wykorzystanie czy to przez prawnika, czy też przez nich samych;
  • dokładnie – rzetelność to kolejna z podstaw dobrej transkrypcji sądowej – nie zawsze nagrania (zwłaszcza te prywatne, powstałe w różnych okolicznościach i za pośrednictwem różnych jakościowo urządzeń) są wyraźne, często ciężko jest rozpoznać, co dana osoba mówi – a ma to olbrzymie znaczenie przy całym postępowaniu; właśnie dlatego dobra firma zajmująca się transkrypcjami przykłada się do wykonywanej przez siebie pracy, nie zapominając też o tym, żeby zapisywać dokładny czas wypowiadania danych słów; przygotowywane dokumenty powinny być w taki sposób uporządkowane, aby można było szybko znaleźć to, czego się szuka i moment, na który chce się zwrócić uwagę – ułatwia to pracę z nagraniami i pozwala na osiąganie znacznie lepszych efektów końcowych;
  • poufnie – choć transkrypcje sądowe są współcześnie przygotowywane za pośrednictwem komputerów, które są podatne na różnego rodzaju infekcje wirusowe i niepożądane działania, wiele firm posiada odpowiednie zabezpieczenia nadające im najwyższy poziom poufności – skoro transkrypcje mają stanowić pomoc, a często i podstawę w ułożeniu własnej linii ataku czy obrony, nie możemy dopuścić, aby trafiły w niepowołane ręce i zostały wykorzystane przeciwko nam – zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z nagraniami prywatnymi, do których dostęp mieliśmy tylko my i które stanowić mogą ważny dowód w całej sprawie;
  • elektronicznie – dobra firma zajmująca się transkrypcjami sądowymi dostarcza je w postaci elektronicznej – gwarantuje to natychmiastowe dotarcie ich do prawnika (albo do nas samych) i możliwość równie szybkiego rozpoczęcia pracy nad nimi; naturalnie rzecz biorąc sama przesyłka powinna być właściwie zabezpieczona, koniecznie szyfrowanym połączeniem SSL – bardzo pożądane jest również ustawienie hasła do niej, które z kolei podawane jest w sposób inny niż elektroniczny (zapewnia to tak zwaną dwuetapową weryfikację, zwiększając bezpieczeństwo samej transkrypcji i uniemożliwiając jej pojawienie się w niepożądanych rękach).

Podsumowanie

Transkrypcje sądowe https://transkrypcje24.waw.pl/ są czymś, na co powinniśmy się zdecydować, jeśli zależy nam na wygranej w sprawie sądowej – to dzięki nim może się ona rozstrzygnąć zgodnie z naszą myślą. Sięgają po nie również prawnicy, dla których stanowią one materiał bazowy do dalszej pracy. Protokoły, które są za ich sprawą pozyskiwane są zresztą czymś, na podstawie czego są wydawane wszelkiego rodzaju postanowienia i orzeczenia, ale też wiążące wyroki. Właśnie dlatego dokonywanie transkrypcji sądowych, zwłaszcza w sprawach karnych, stanowi wartościową pomoc w pracy dla prokuratorów, adwokatów, ale i nas samych, jeśli sami zajmujemy się reprezentowaniem naszych interesów.