Czym jest chemia budowlana?

Czym jest chemia budowlana?

Czym jest chemia budowlana? Słowo chemia większości z nas kojarzy się z godzinami spędzonymi na trudnych lekcjach, niezrozumiałymi zadaniami i w zasadzie brakiem pojęcia, po co nam to będzie w życiu potrzebne. Jednak chemia to coś więcej niż tylko wkuwanie nudnych wzorów chemicznych. Chemia to właściwie wszystko, co nas otacza. Jeżeli jesteśmy w stanie zrozumieć, jakie są reguły chemiczne, wówczas możemy nimi sterować dla własnych potrzeb. Inżynierowie chemii budowlanej dzięki temu stwarzają użyteczne dla nas materiały. Warto przyjrzeć się temu, jakie są najważniejsze zdobycze chemii budowlanej.

Chemia budowlana — cement

Cement, beton, zaprawa — można by powiedzieć, że jeżeli chodzi o budownictwo, nie było ważniejszego wynalazku. Warto wspomnieć o tym, że zanim zaczęto stosować na szeroką skalę zaprawę, a następnie beton i cement, budynki kamienne budowano na zasadzie ustawiania jeden na drugim wielkich kamiennych bloków i łączenia tych bloków, za pomocą skobli oraz sworzni drewnianych lub żelaznych. Jak wiemy, nie były to konstrukcje specjalnie trwałe, ponieważ bardzo niewiele z nich przetrwało do czasów dzisiejszych. Chemia budowlana dała człowiekowi w ręce zaprawę murarską. Zaprawa ta i beton posłużyły między innymi do zbudowania w starożytności największej kopuły ówczesnego świata w świątyni Partenon.

Materiały grzybobójcze, przeciw owadom i ogólnie zabezpieczające

Czym jest chemia budowlana?Chemia budowlana to oczywiście nie tylko beton. Chemia budowlana w równym stopniu tak jak wynajduje nowe materiały, tak modyfikuje już istniejące. Chemia budowlana jest to szereg różnego rodzaju produktów oraz substancji, służących jako domieszki. Spora część tych domieszek, są to substancje, które mają zabezpieczać nam materiał budowlany. Z tego też powodu nazywane są one modyfikatorami. Użycie takich modyfikatorów jest zdecydowanie dużo korzystniejsze, niż budowanie bez nich, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę, że cena materiału modyfikowanego jest wyższa. Chemia budowlana używana jako ulepszacz, bardzo często ma właściwości na przykład grzybobójcze. Umieszczenie takiego modyfikatora w betonie spowoduje, że tak zwany „grzyb” lub „wilgoć” nie będzie w stanie zaatakować nam ściany, podłogi lub sufitu. Wiele materiałów jest stosowanych również do drewna. Drewno jest materiałem konstrukcyjnym, który był wykorzystywany zawsze w budownictwie. Ostatnimi laty był nieco w odwrocie, ale wraz z rozwojem technologii szkieletowych wraca do łask. Dzięki chemicznym środkom ochrony drewna jesteśmy w stanie sprawić, że drewno stosowane jako elementy konstrukcyjne, elementy ścian i inne może wytrzymać kilkadziesiąt lat, w zasadzie w idealnym stanie.

Nowe materiały budowlane

Chemia budowlana ma na swoim koncie odkrycie nowych materiałów i rozwiązań również w czasach współczesnych. Chemia budowlana potrafi dać nam zupełnie nowe produkty, które wcześniej właściwie nie istniały albo ciężko jest podać ich funkcjonalny odpowiednik. Tego typu materiały mają oczywiście różne zastosowania, mogą być to środki usprawniające montaż, poprawiające termikę budynku i tym podobne. Do tych ostatnich możemy zaliczyć na przykład styropian izolacyjny. Oczywiście materiał ten nie jest obecnie jakąś nowinką technologiczną, ale warto wspomnieć o tym, że jeszcze 30 lat temu, ocieplanie budynków styropianem nie należało do powszechnych rzeczy, a 60 lat temu właściwie nikt tego nie robił. Obecnie styropian jest dość prostą formą izolacji. Do wykonywania izolacji wykorzystuje się również wełny mineralne, a najnowszym hitem jest izolacja natryskowa. Warte wspomnienia jest na pewno to, że w przyszłości izolowanie ścian, nawet jeśli do jakiegoś stopnia miało miejsce, to efekt tego był raczej mizerny.

Chemia budowlana ekologia

Chemia budowlana może mieć również pozytywny wpływ na środowisko. Najlepszym tego przykładem może być wspomniany wyżej przykład nowoczesnych systemów izolacyjnych. Dzięki temu, że stosujemy izolację, potrzebujemy dużo mniej energii na ogrzewanie domu, dzięki czemu spalamy mniej paliw kopalnych, które są potrzebne do wytworzenia wspomnianej energii. Dodatkowo bardzo często użycie nowoczesnej chemii budowlanej, zdecydowanie skraca czas niektórych etapów budowy, a co za tym idzie całości inwestycji. Z tego powodu wykorzystujemy mniejszą ilości maszyn, co również przekłada się na korzyść dla środowiska.

Inną ważną kwestią związaną z proekologicznym charakterem chemii budowlanej jest fakt, że wiele działów chemii budowlanej, zarówno na uniwersytetach, jak i w prywatnych firmach, zajmuje się opracowywaniem nowych coraz to bardziej ekologicznych materiałów budowlanych, odczynników i tym podobne. Najlepszym tego przykładem mogą być dość powszechnie już stosowane szczególnie w krajach zachodnich, biodegradowalne rozpuszczalniki do farb. Jak się okazało, można spokojnie zastąpić takie rozpuszczalniki jak na przykład benzyna ekstrakcyjna lub nitro, rozpuszczalnikami na bazie naturalnych składników zawartych w skórkach cytrusów. Nie dość, że rozpuszczalnik taki jest w 100% biodegradowalny oraz nieszkodliwy dla środowiska naturalnego, to dodatkowo bardzo przyjemnie pachnie, czego oczywiście nie można powiedzieć o ich standardowych odpowiednikach. Czym jest chemia budowlana?