Zalety i wady postawienia na panele fotowoltaiczne

Żyjemy w czasach, w których dużą wagę przywiązuje się poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii. W globalnej perspektywie robi się to celem uniknięcia całkowitego wyczerpania naturalnych złóż Ziemi – w tej bardziej indywidualnej z kolei przede wszystkim z zamiarem zaoszczędzenia czy “zapewnienia lepszej przyszłości własnym dzieciom”. Niezależnie od tego, co jest tego powodem, coraz więcej ludzi decyduje się na panele fotowoltaiczne, a instalujące je firmy są wręcz rozchwytywane. W tym krótkim artykule wskażemy podstawowe zalety i wady postawienia na panele fotowoltaiczne. Czy rzeczywiście powinniśmy w nie wejść? Czy ich instalacja może przysporzyć nam problemów?

Co musimy wiedzieć o panelach fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne zaczynają pojawiać się wszędzie – w małych i większych miejscowościach, na gospodarstwach prywatnych i w placówkach publicznych. Sam ten fakt może świadczyć o tym, jak rozsądnym wydają się być rozwiązaniem. Poniżej przedstawiamy kilka faktów związanych z nimi, o których powinniśmy wiedzieć zanim zainteresujemy się wdrożeniem tego rozwiązania do naszego gospodarstwa domowego.

  • Instalacja paneli pozwala nam na pozyskiwanie darmowego prądu z odnawialnego źródła energii (słońca). Jednokrotny montaż wystarczy, by robić to przez kilkadziesiąt najbliższych lat, bez dalszego inwestowania w cały system.
  • Technologia fotowoltaiczna stale się rozwija, a na rynku pojawiają się coraz to lepsze, efektywniejsze i ciekawsze rozwiązania umożliwiające pobieranie prądu ze słońca.
  • Panele fotowoltaiczne nie wymagają żadnej konserwacji, a przy okazji są praktycznie bezawaryjne – brak ruchomych części likwiduje możliwość powstania jakiegokolwiek uszkodzenia.
  • Chcąc zaopatrzyć się w panele, warto zapoznać się z rządowym programem dotacji – choć nie jest on już tak atrakcyjny, jak w momencie raczkowania fotowoltaiki w naszym kraju, wciąż pozwala na optymalizację budżetu przeznaczonego na to właśnie rozwiązanie.

Zalety paneli fotowoltaicznych

W przeciwieństwie do paliw kopalnianych, energii słonecznej nie można wyczerpać – jest to główna zaleta fotowoltaiki, pozwalającej na konwertowanie jej w prąd o charakterze użytkowym. Nie jest to jednak wszystko, co dobre, a na co można liczyć po zainwestowaniu w tę technologię. Do jej plusów zaliczyć można:

  • oszczędności – w panele fotowoltaiczne inwestujemy raz, a korzyści z nich czerpiemy najczęściej przez resztę życia. W końcu zwracanie się inwestycji przeradza się w stałe oszczędności;
  • zarobek – nadwyżki generowanej przez siebie energii elektrycznej nie możemy bezpośrednio sprzedać, ale jesteśmy w stanie “zdeponować” u dostawcy prądu – wtedy będziemy mogli po nią sięgać na przykład w mniej nasłonecznionych miesiącach, za zaledwie drobną opłatą;
  • elastycznośćpanele fotowoltaiczne możemy zamontować na dachu, ale nie musimy – równie dobrze sprawdzi się do tego również ogród czy podwórko, o ile oczywiście będą one odpowiednio naświetlone,
  • prostota użytkowania – panele fotowoltaiczne, jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie wymagają od nas żadnej uwagi – nie brudzą się, ani też nie ulegają awarii;
  • ciche i nieintruzyjne działanie;
  • podnoszenie wartości domu i działki – jeżeli w dalszych planach mamy ich sprzedanie, możemy mieć pewność, że panele słoneczne “je sprzedadzą” – ludzie bardzo przychylnie do nich podchodzą (oczywiście nie bez powodu).

Wady fotowoltaiki – a może nie warto?

Jak każda rzecz na świecie, panele fotowoltaiczne posiadają swoje wady. Jedną z tych największych, ale i najbardziej odpychających jest ich cena i choć niegdyś do jej zapłacenia dokładało się państwo, dziś jego programy są dość ubogie i niewymierne do skali całej inwestycji. Na cenę składają się zarówno koszta kupna, jak i montażu paneli i choć jest to jednorazowy i zwracający się w czasie wydatek, potrafi poważnie nadszarpnąć nasz budżet.

Za wadę można uznać również niepewność całego rozwiązania. Stawiając na nie tak właściwie uzależniamy się od warunków atmosferycznych. Jeden pochmurny tydzień i będziemy musieli sięgnąć po klasyczny model zasilania energetycznego. W polskich realiach niemożliwe jest postawienie wyłącznie na fotowoltaikę – trzeba posiłkować się bardziej solidnym i godnym zaufania źródłem energii. Minus należy się również za podaż energetyczną w ciepłe i słoneczne dni – wartość promieniowania nigdy nie jest stała, co sprawia, że ciężko jest przewidzieć tą właśnie podaż.

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne, ale i – ogólnie – fotowoltaika z pewnością są czymś, w czym można upatrywać przyszłości. Choć nie są rozwiązaniem bez wad, potrafią przyczynić się do olbrzymich oszczędności. Patrząc na nie z szerszej perspektywy można śmiało stwierdzić, że mogą realnie zmienić świat, w którym przyjdzie żyć naszym dzieciom i wnukom. Spoglądając na to w ten sposób i posiadając odpowiednie fundusze na zainwestowanie w nie, nie powinniśmy się wahać – w zaledwie kilkanaście lat same się spłacą, a od tego momentu zaczną generować nam zyski. Wymierne ze względu na coraz cieplejszy klimat, dłuższe i bardziej słoneczne lata i krótsze zimy.