Jak zarejestrować samochód jako pomoc drogowa? Nie trzeba być specjalistą z zakresu motoryzacji, aby móc stwierdzić, że w przypadku pomocy drogowej najważniejsza jest kwestia odpowiedniego pojazdu. Jego wybór jest jednak często nieco problematyczny, podobnie jak jego zarejestrowanie w odpowiednim urzędzie. Co należy wiedzieć o samochodzie do przewozu pojazdów? Jakimi ograniczeniami objęty jest samochód specjalny? Na jakie wyposażenie samochodu warto zwrócić uwagę? Jakie różnice występują pomiędzy pojazdami specjalnymi, a tymi przeznaczonymi do przewozu samochodów? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Samochód do przewozu pojazdów
Kiedy decydujemy się na zakup autolawety, wówczas w dowodzie rejestracyjnym często możemy znaleźć interesujący zapis mówiący nam, że pojazd ten przeznaczony jest do przewożenia innych czterokołowców. Okazuje się, że wcześniej wspomniana informacja nie powoduje, że jest to już samochód pomocy drogowej, o czym powinniśmy pamiętać w sposób szczególny. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wszelkie formalności, które są ściśle związane z rejestracją samochodu specjalnego, wiele osób zastanawia się czy zapis ten jest wystarczający, aby móc świadczyć tego typu usługi. O ile jest to teoretycznie możliwe, to jednak podczas kontroli policyjnej często dość znacząco ryzykujemy. Nie da się ukryć, że samochody, które przeznaczone są do przewozu pojazdów, wykorzystywane są do tego, aby sprowadzać czterokołowce zakupione za granicą. Dlatego też nie posiadają odpowiedniego wyposażenia, które jest czymś niezbędnym do świadczenia tego typu usług. W konsekwencji właściciel firmy musi wziąć pod uwagę możliwość ewentualnych konsekwencji finansowych.
Jakimi ograniczeniami objęty jest samochód specjalny?
Samochody z przeznaczeniem do przewozu pojazdów z reguły są objęte różnorodnymi ograniczeniami. Do przykładowych możemy zaliczyć dopuszczalną masę całkowitą ładunku. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pojazd specjalny musi spełniać znacznie więcej wymogów, które skrupulatnie opisane są w kodeksie drogowym. Gdybyśmy wzięli pod uwagę definicję prawną, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że pojazd specjalny w pomocy drogowej to pojazd, który przeznaczony jest do tego aby świadczyć specjalną funkcję. Powoduje ona konieczność dostosowania naszego nadwozia. Dodatkowo nie obędzie się bez specjalnego wyposażenia. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że samochód specjalny jest odpowiednio przystosowany do tego, aby przewozić rzeczy lub osoby, które nie są związane z wykonywaną funkcją. Jeśli zdecydowalibyśmy się zarejestrować samochód jako pomoc drogowa, wówczas musimy spełniać wymogi techniczne. Do przykładowych elementów możemy zaliczyć kabinę kierowców w kolorze żółtym, giętki hol dla motocykli, sztywny hol dla samochodów, sygnalizator świetlny, który widoczny jest z odległości 150 metrów. Dodatkowo istotna jest kwestia zestawu świateł, które używane będą do tego, by oznaczyć transportowany pojazd. Jeśli samochód wystaje poza krawędź platformy transportowej, wówczas należy wyposażyć się w specjalne oświetlenie o kolorze biało-czerwonym.
Na jakie wyposażenie samochodu warto zwrócić uwagę?
Samochody, które użytkowane są do przewożenia pojazdów, nie są przystosowane do świadczenia pomocy drogowej. W praktyce oznacza to, że nie muszą mieć dodatkowego wyposażenia. Nieco inaczej wygląda to w przypadku samochodu specjalnego pomocy drogowej, bowiem musimy pamiętać o niezbędnych akcesoriach i narzędziach. Wśród nich najważniejsze są te następujące: kompresor, skrzynka z narzędziami, podnośnik, zestaw świateł ostrzegawczych. Dodatkowo może posiadać specjalistyczne skrytki, w których wyposażenie będzie się znajdować. Zgody wymaga również montaż urządzeń, które są niezbędne do komunikacji radiowej.
Pojazd specjalny a pojazd do przewozu samochodów- jakie różnice występują?
Skoro wiemy już dość dużo zarówno na temat pojazdów specjalnych, jaki i tych przeznaczonych do przewozu samochodów, należy chwilę zastanowić się nad tym, jakie różnice pomiędzy nimi możemy wyróżnić. Z praktycznego punktu widzenia samochody te mogą być niemalże takie same, a różnica będzie widoczna po zajrzeniu do dowodu rejestracyjnego. Jeśli chcielibyśmy świadczyć usługi związane z pomocą drogową, wówczas nie obędzie się bez specjalnych uprawnień samochodu specjalnego. Jest to niezbędne, jeśli chcemy legalnie wykonywać wszelkie prace, z którymi borykamy się prowadząc tego typu firmę. Nie możemy zapominać, że korzystanie z autolawety, która posiada wpis o przeznaczeniu do przewozu pojazdów, może wiązać się z konsekwencjami finansowymi w razie kontroli. Dlatego też kwestia ta powinna być dla nas taka ważna. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że samochód specjalny objęty jest licznymi przywilejami. Jednym z nich jest tanie ubezpieczenie OC, a także liczne zniżki- w szerszej perspektywie wiąże się to z niższymi kosztami działalności gospodarczej.
Najlepsze źródła informacji : |
https://www.hotelpergamin.pl/pomoc-drogowa-jak-zarejestrowac/ |
https://www.reper.pl/pomoc-drogowa-gdzie-oc/ |
https://www.kuriozalny.pl/ile-zarabia-pomoc-drogowa/ |