Jak wyczyścić płytki ceramiczne?

Jak wyczyścić płytki ceramiczne?

Jak wyczyścić płytki ceramiczne? Płytki ceramiczne cieszą się bardzo dużą popularnością. Niemal każdy z nas ma je w swoim domu lub mieszkaniu. Zazwyczaj znajdują się one w przynajmniej jednym z pomieszczeń. Nierzadko jednak płytki te układane są w kilku pomieszczeniach. Aby mogły one prezentować się atrakcyjnie, należy jednak zadbać o ich czystość. Jak wyczyścić płytki ceramiczne? Trzeba więc dowiedzieć się tego, w jaki sposób czyścić płytki ceramiczne. Okazuje się bowiem, że nie istnieje jedna uniwersalna metoda, która pozwoli na utrzymanie ich w czystości. 

Jakie środki oraz akcesoria będą nam potrzebne?

Aby móc należycie zadbać o czystość płytek ceramicznych, trzeba wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Znajdziemy je niemal w każdym supermarkecie, zarówno w tym stacjonarnym jak i internetowym. Jakich środków oraz akcesoriów należałoby poszukiwać? Przede wszystkim trzeba wyposażyć się w zwykłą szmatkę, może być wykonana z mikrofibry. Przyda nam się także mop oraz miękka szczotka. Warto zastanowić się  nad tym, jakie środki chcemy wykorzystać. Czyszczenie płytek ceramicznych jest bowiem możliwe przy użyciu tradycyjnych środków czystości. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak ekologiczne środki czystości. Z całą pewnością będą one dobrym wyborem dla osób, którym nie jest obojętny los naszej planety. Możemy otrzymać je w większości drogerii, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych. Największy wybór ekologicznych środków czystości będziemy mieli jednak w sklepach z produktami ekologicznymi. Dlaczego warto zaś na nie postawić? Przede wszystkim ze względu na to, że oprócz skuteczności charakteryzuje je duże bezpieczeństwo

Najpierw starannie umyj płytki, a potem je wypoleruj 

Jak wyczyścić płytki ceramiczne?
Jak wyczyścić płytki ceramiczne?

To, w jaki sposób zaczniemy myć płytki zależy między innymi od tego, jakich środków użyjemy. Bez względu na dobór środków należy jednak pamiętać o tym, aby w pierwszej kolejności umyć płytki ceramiczne https://ceramixplytki.pl/. Za polerowanie trzeba zabrać się dopiero później. Przygotujmy sobie wodę, koniecznie ciepłą. Nie powinna być ona jednak zbyt gorąca ani zbyt zimna. Wodę należy umieścić w misce. Najlepiej użyć miski plastikowej. Szklane miski mogą bowiem ulec stłuczeniu. Plastik jest zdecydowanie wytrzymalszym materiałem niż szkło. Dobrze byłoby przygotować sobie również szmatkę oraz szczotkę. Jeżeli zabrudzenia są jedynie powierzchowne i niezbyt duże, do etapu oczyszczania wystarczające będzie użycie szmatki. Szczotka nie będzie nam niezbędna. Szmatkę należy wyżąć w ciepłej wodzie z dodatkiem wybranego przez nas środka do mycia płytek ceramicznych. Jeżeli używamy tradycyjnych środków czystości dostępnych w sklepach, informację o tym jak je stosować znajdziemy na opakowaniu. Jeśli jednak używamy domowych środków czystości, musimy pamiętać o odpowiednich proporcjach. Każdą płytkę ceramiczną należy umyć bardzo starannie. Szmatkę należy wyżąć ponownie w wodzie, gdy stanie się zbyt brudna lub też zbyt mało wilgotna. Bardzo ważne jest również i to, aby co jakiś czas zmieniać wodę w miseczce. Kiedy stanie się ona zbyt brudna, nie należy używać jej do mycia płytek. Jeśli zabrudzenia na płytkach nie są powierzchowne, należałoby zwrócić uwagę na intensywniejsze ich mycie. Dobrze byłoby więc przy użyciu szczotki czyścić płytki, a potem jeszcze raz przemyć je szmatką. Dzięki temu możliwe stanie się usunięcie zaschniętych już zabrudzeń. Nie jest oczywiście konieczne szorowanie szczotką wszystkich płytek. Nie wszystkie muszą być bowiem tak samo zabrudzone. Po starannym umyciu płytek ceramicznych, przychodzi czas na ich polerowanie. Dzięki temu nadamy płytkom połysk. Do tego celu także warto użyć specjalnych preparatów. Po myciu i polerowaniu płytek należy pozwolić im wyschnąć. 

Sprawdź również:

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto zaznaczyć, że nie każdy będzie chciał używać środków czystości dostępnych w sklepach. Na szczęście, płytki ceramiczne można skutecznie wyczyścić przy pomocy środków, które wykonamy w domowym zaciszu. Jakie produkty warto wykorzystać do przygotowania domowych środków? Przede wszystkim ocet oraz sodę oczyszczoną. Z powodzeniem można także użyć soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Wszystkie z wymienionych produktów można bez większych trudności kupić w supermarkecie. Ocet doskonale likwiduje kamień, a sok i kwasek cytrynowy silnie odświeżają. Soda pozwala pozbyć się zanieczyszczeń. Nie sposób odmówić tym środkom działania antybakteryjnego. Do wody, którą zamierzamy umyć płytki ceramiczne warto byłoby dodać również kilka kropel olejku eterycznego. Dobrze byłoby, gdyby był to olejek eteryczny z drzewa herbacianego. Charakteryzuje się on bowiem przeciwbakteryjnymi oraz przeciwgrzybiczymi właściwościami. Czyszcząc płytki przy pomocy domowych środków trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Warto mieć na uwadze także i to, że nawet w pełni naturalne środki mogą nas podrażnić. Z tego też względu dobrze byłoby czyścić płytki ceramiczne w gumowych rękawicach. Wówczas unikniemy ewentualnych podrażnień oraz przesuszenia skóry głowy. Z całą pewnością dobrze byłoby również zadbać o to, aby po umyciu płytek ceramicznych zastosować krem łagodzący do rąk. 

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl