Cosplay jak zrobić ogon

Cosplay jak zrobić ogon

Jesteś profesjonalnym cospleyerem? Może dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą formą? Niezależnie od tego na które pytanie odpowiedziałeś twierdząco, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Otóż specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, stworzyliśmy ten krótki poradnik, który zdradzi Ci kilka tricków, o których być może wcześniej nie miałeś pojęcia: cosplay jak zrobić ogon?

Co to jest cosplay? 

Dla osób, które nigdy wcześniej nie zetknęły się z tym terminem: cosplay jest to forma sztuki, która opiera się na tworzeniu kostiumów oraz charakteryzacji. Osoby, które zajmują się cosplayem wkładają bardzo dużo zapału oraz wysiłku w to by upodobnić się do różnych postaci znanych z popkultury (najczęściej są to bohaterowie filmów, gier lub komisów, jednak nie jest to zasada). Aby zostać cospleyerem należy wykazywać się szczególnymi zdolnościami manualnymi, które mogą okazać się niezbędne podczas tworzenia skomplikowanych strojów. Oprócz talentu plastycznego niezbędna będzie również rozwinięta wyobraźnia oraz tak zwana umiejętność robienia czegoś z niczego. 

Skąd wziął się cosplay? 

Cosplay jak zrobić ogon

Cosplay przywędrował do nas z Azji, gdzie był on niezwykle popularny już w latach dziewięćdziesiątych. Choć początkowo wiele osób podchodziło do tego hobby w sposób sceptyczny, a czasem nawet krytyczny, to cosplay bardzo szybko wkradł się w serce milionów osób. Na czym polega fenomen cosplayu? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że pełne odwzorowanie konkretnych postaci na sobie nie jest wcale łatwym zadaniem. Stworzenie od podstaw bohatera kreskówki lub filmu niesie ze sobą nie tylko wiele godzin spędzonych na tworzenie jego stroju i charakteryzacji, ale także spore koszty związane z zakupem wszystkich potrzebnych rzeczy. Mimo to radość jaka płynie z udanego cosplayu jest podobno nie do pobicia. Choć cospleyerzy często do swoich charakteryzacji wykorzystują przedmioty dnia codziennego, to niestety nie wszystko da się wykonać za pomocą domowych sposobów. Na szczęście na ratunek przychodzą specjalne sklepy z materiałami do cosplayu. 

Gdzie szukać specjalistycznych materiałów do cosplayu? 

Jeśli nie jesteś w stanie wykonać konkretnego elementu stroju bez specjalistycznego wyposażenia, możesz wybrać się do sklepu z materiałami do cosplayu. Jeśli zależy Ci na osobistym zobaczeniu artykułu przed zakupem wybierz się do sklepu stacjonarnego, jeśli jednak nie musisz tego robić polecamy zakupy online. Dlaczego? Cóż, odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta, a mianowicie sklepy online mają przeważnie znacznie większą ofertę. Co więcej warto zaznaczyć, że zakupy online przeważnie pozwalają zaoszczędzić nieco pieniędzy. Jak to możliwe? Wiele osób może pomyśleć, że zakupy online wiążą się z dodatkowymi kosztami w postaci opłaty za wysyłkę paczki, prawda jest jednak taka, że niektóre sklepy oferują zupełnie darmową wysyłkę po przekroczeniu określonej sumy wydanej na zamówienie. Ponadto artykuły do cosplayu są przeważnie znacznie tańsze w sklepach internetowych. 

Zobacz również:

Jak zrobić ogon? 

Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że stworzenie pełnego wizerunku postaci jest proste. Mimo to są jednak elementy stroju, które szczególnie trudno jest odwzorować. Do takich elementów należy ogon. Choć ogon nie wydaje się być szczególnie uciążliwym elementem do stworzenia (zwłaszcza na tle całej stylizacji łącznie z makijażem upodabniającym do danej postaci) to należy jasno zaznaczyć, że aby móc w pełni cieszyć się ze stworzonego cosplayu, warto jest zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły. Takim szczegółem jest fakt, że niemal każdy bohater bajki ma swój charakterystyczny ogon, który dodatkowo odstaje lub sterczy w specyficzny sposób. Co zatem zrobić, by uzyskać taki efekt? Cóż, sposobów na wykonanie ogona jest z pewnością tak wiele jak wiele jest cosplayerów, jednak jedną z najprostszych, a zarazem najbardziej efektywnych metod tworzenia ogona od podstaw jest wykorzystanie pianki eva. Jest to specjalistyczna pianka do cosplayu, której celem jest wypełnianie oraz budowanie konstrukcji. Za jej pomocą jesteś w uformować wybrany przez Ciebie kształt, a także nadać mu dodatkowych walorów. Pianki do cosplayu cieszą się popularnością przede wszystkim ze względu na swoją lekkość oraz uniwersalność. Przy użyciu tego typu materiału możesz stworzyć niemal każdy element stroju, zaczynając od ogona, a kończąc na pancerzu lub zbroi.

Tworzenie ogona krok po kroku

Do wykonania ogona potrzebna będzie pianka eva, klej na gorąco, futerko lub inny materiał, którym chcesz nakryć ogon oraz wypełniacz (na przykład fata).

  1. Pierwszym krokiem jest narysowanie kształtu ogona. Do tego celu najlepiej nada się pianka, której cechą szczególną jest lekkość. Dzięki użyciu pianki jako głównego materiału, masz pewność co do tego, że ogon nie będzie wywierał negatywnego wpływu na Twój kręgosłup.
  2. Gdy szkic będzie gotowy, pora zabrać się za wycinanie oraz zszywanie swojego szkicu. 
  3. Po zszyciu ogona należy wypełnić go watą lub innym tworzywem, które sprawi, że ogon będzie sztywny i sterczący. 
  4. Gdy ogon zacznie już nabierać kształtów należy przyszyć lub przykleić za pomocą kleju na gorąco materiał wierzchni (na przykład sztuczne futro).

Jest to oczywiście tylko jedna z wielu propozycji na uszycie ogona, jednak należy ona do jednych z prostszych metod, dlatego jeśli chcesz uszyć ogon według powyższych wskazówek, powodzenia!