Czym jest medycyna estetyczna i jakie są najpopularniejsze zabiegi?

Czym jest medycyna estetyczna i jakie są najpopularniejsze zabiegi?

Czym jest medycyna estetyczna i jakie są najpopularniejsze zabiegi? Zainteresowanie nieoperacyjnymi metodami poprawiania urody stale rośnie. W odpowiedzi na potrzeby związane z rozwiązywaniem problemów natury estetyczno-zdrowotnej, powstała medycyna estetyczna. To obszerna dziedzina związana z szeroko pojętą urodą i zdrowiem, oferująca mało inwazyjne zabiegi, które mają na celu poprawić niedoskonałości, zadbać o dobre samopoczucie pacjenta, poprawić komfort jego życia i uwydatnić piękno. Szerokie spektrum procedur umożliwia między innymi poprawę stanu skóry, modelowanie ciała, korekcję znamion oraz walkę z pojawiającymi się oznakami starzenia.

Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Chcąc przybliżyć definicję medycyny estetycznej, możemy określić ją jako dział zajmujący się mało inwazyjnymi metodami poprawiania urody, który umiejscowić możemy pomiędzy kosmetologią a chirurgią plastyczną. Zgodnie z prawem zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą być wykonywane przez lekarzy posiadających prawo do wykonywania zawodu. Oprócz tego osoby te powinny posiadać szeroką wiedzę z zakresu dermatologii, anatomii oraz wpływu określonych substancji i składników kosmetycznych na ludzki organizm. Medycyna estetyczna oferuje szerokie spektrum zabiegów obejmujących zarówno te wykonywane w obrębie twarzy, jak i te stosowane na całym ciele. Jej wykorzystanie może być podyktowane nie tylko chęcią poprawy urody, ale może mieć również wymiar profilaktyczny. Jako przykład prewencyjnego działania z zakresu medycyny estetycznej możemy wymienić np. usuwanie pieprzyków.

Zabiegi medycyny estetycznej stosowane na twarzy

Czym jest medycyna estetyczna i jakie są najpopularniejsze zabiegi?Zabiegi stosowane w obrębie twarzy mają za zadanie przede wszystkim poprawę napięcia i nawilżenia skóry. Koncentrują się głównie na walce z oznakami starzenia lub mają opóźnić ich pojawienie się. Medycyna estetyczna jest szczególnie przydatna dla osób, które zmagają się z problemem wiotkiej skóry, chcą zmniejszyć widoczność zmarszczek mimicznych lub przebarwień i blizn. Oprócz tego określone zabiegi mogą pomóc w poprawie nieregularnego owalu twarzy, czy asymetrycznych ust. Jednym z popularniejszych zabiegów obejmujących korektę kształtu twarzy i odżywianie skóry, jest tzw. wampirzy lifting. Polega on na ostrzykiwaniu twarzy osoczem bogatopłytkowym, które uzyskuje się z pobranej wcześniej od pacjenta krwi. Kolejnym, wartym uwagi zabiegiem jest wyrównywanie bruzd komórkami macierzystymi lub tłuszczem pochodzącym z innych partii ciała. Medycyna estetyczna proponuje również zabiegi wykorzystujące fale elektromagnetyczne lub świetlne. Dzięki zastosowaniu technologii IPL (Intensive Pulse Light) możliwe jest trwałe pozbycie się niewielkich zmarszczek, przebarwień i owłosienia. Wśród popularnych zabiegów wymienić należy również usuwanie blizn potrądzikowych, redukcję cieni pod oczami oraz stosowany do zmniejszenia zmarszczek botoks i kwas hialuronowy. Oprócz tego na popularności zyskują zabiegi transplantacji włosów czy makijażu permanentnego. Nie sposób nie wspomnieć również o możliwości modelowania ust, czy policzków przy wykorzystaniu kwasu hialuronowego.

Modelowanie sylwetki i redukcja cellulitu

Bardzo popularne są również wszelkie zabiegi na ciało, które mają za zadanie wymodelować sylwetkę, ujędrnić skórę i wspomóc w walce z niedoskonałościami np. trudnym do pozbycia się cellulitem. Również w tym zakresie medycyna estetyczna przychodzi z pomocą np. w postaci procedur wykorzystujących fale radiowe, dźwiękowe oraz promieniowanie podczerwone. Wymienione wyżej fale elektromagnetyczne pomagają redukować, odporną na działanie innych metod, podskórną tkankę tłuszczową. Mowa tutaj o tak zwanym termoliftingu, który może okazać się wybawieniem dla osób walczących z cellulitem. Pomocne w tej walce mogą się okazać również zabiegi wykorzystujące zimno jak np. kriolipoliza. Oprócz tego, dzięki nowoczesnym technologiom, możemy ujędrnić biust i uzyskać efekt push-up bez konieczności użycia skalpela. Dzięki nowatorskim urządzeniom uzyskamy efekt podniesienia i lepszego napięcia skóry. W tym celu skorzystać można również z zabiegów z wykorzystaniem fal radiowych, karboksyterapii, czy mezoterapii igłowej.

Zabiegi laserowe

Zabiegi medycyny estetycznej przychodzą z pomocą również tym, którzy zmagają się z problemem rozstępów, żylaków czy pieprzyków. Przy pomocy lasera możemy również trwale usunąć niechciane owłosienie. Używanie różnego rodzaju laserów stało się już popularną praktyką. Ich stosowanie jest stosunkowo mało inwazyjne, bezpieczne i przede wszystkim bardzo skuteczne. Dzięki laserowi możemy pozbyć się też tatuażu, który się nam znudził lub został nieestetycznie wykonany. Laser zadziała też w przypadku, gdy chcemy usunąć makijaż permanentny. Co więcej, pomoże pozamykać popękane naczynka i usunąć pajączki oraz wybielić zęby. Działanie lasera docenią również osoby poddające się zabiegom ujędrniania skóry. Zachęcający może być fakt, że efekty są widoczne natychmiast po jego wykonaniu. Można go stosować na całe ciało, twarz, szyję, dekolt, a nawet na dłoniach. Oprócz efektu liftingu skóra staje się rozświetlona i lepiej nawilżona.