Wszystko, co musisz wiedzieć o domach opieki

Wszystko, co musisz wiedzieć o domach opieki

Wszystko, co musisz wiedzieć o domach opieki: Wiele osób kojarzy dom opieki z miejscem, w którym mieszkają ludzie, którzy nie chcą być pod opieką swoich rodzin. Okazuje się to przekonaniem absolutnie fałszywym, gdyż nie zawsze jest to zła wola bliskich, ale najlepsze rozwiązanie ich sytuacji życiowej. Warto również zauważyć, że niektórych seniorów nie można pozostawić bez opieki, podczas gdy ich rodziny mają do spełnienia codzienne obowiązki, jakimi jest praca. Dlatego czasami nie ma innego wyjścia, jak tylko umieścić osoby starsze w domu opieki.

Jakie są przyczyny umieszczania osób starszych w domach opieki?

Jak wspomniano powyżej, jedną z najczęstszych przyczyn jest niemożność sprawowania opieki nad osobami starszymi. Przeciętny dorosły mężczyzna w sile wieku jest poza domem 10 godzin dziennie. Czasem ten czas jest dłuższy. Czasami osoby starsze są zbyt chore, aby w pełni zadbać o siebie. W związku z tym jedynym rozwiązaniem jest zapewnienie osobom starszym mieszkań, w których mają zapewnioną odpowiednią opiekę.

Innym powodem podjęcia decyzji o umieszczeniu osoby starszej w domu opieki jest to, że rodzina przebywa za granicą lub po prostu w innym mieście. Jak wiecie, często seniorzy nie chcą się wyprowadzać z miasta, w którym spędzili swoje życie. Jeśli są zdrowe, mogą zostać w domu lub w swoim mieszkaniu. Jeśli tak nie jest, to dom seniora byłby dla nich idealnym rozwiązaniem. W domach spokojnej starości mieszkają też osoby bez rodzin, w których decydują się spędzić ostatnie lata życia w spokoju.

Jakie są korzyści z umieszczania osób starszych w domach opieki?

Wszystko, co musisz wiedzieć o domach opieki
Wszystko, co musisz wiedzieć o domach opieki

Jak się okazuje korzyści jest wiele. Pierwszym z nich jest niewątpliwie zapewnienie właściwej opieki osobom starszym. Osoby mieszkające w domach opieki nigdy nie są same. Zawsze ktoś nad nimi czuwa, więc ich bezpieczeństwo jest gwarantowane. To także duże udogodnienie dla członków rodziny, ponieważ nie trzeba się martwić, że osoby starsze nie otrzymają niezbędnej pomocy, jeśli źle się poczują lub nawet zasłabną.

Kolejnym pozytywem, jaki można dostrzec w tym rozwiązaniu, jest starsza firma. Osób mieszkających w domach opieki jest bardzo dużo, więc oczywiście nie możemy narzekać na samotność. Ponadto w takich miejscach zwraca się również szczególną uwagę na zapewnienie rozrywki osobom starszym. Dlatego organizowane są różne wycieczki, wycieczki do kina, teatru i tańca.

Co ważne, w niektórych domach opieki zwraca się szczególną uwagę na gimnastykę ciała i umysłu osób starszych i organizuje się w tym celu specjalne kursy. Korzyści wynikające z umieszczenia osób starszych w domach pomocy społecznej obejmują również nadzór nad przyjmowaniem leków przez ww. osoby, obserwację badań lekarskich i posiłków przez osoby upoważnione.

Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego domu opieki?

Po pierwsze, zanim zdecydujemy się na umieszczenie osoby starszej w tym, a nie innym domu opieki, powinniśmy zrobić rozeznanie na rynku i zdobyć wszelkie niezbędne informacje na temat warunków i opinii. Co najważniejsze, domy opieki muszą być dobrze utrzymane i powinny umożliwiać odwiedzanie osób starszych w razie potrzeby.

Kolejną ważną kwestią jest zakres świadczonej opieki. Tego typu placówki powinny dbać o swoje rachunki na każdym poziomie, począwszy od odpowiedniego leczenia, poprzez dbanie o terminowe przyjmowanie przez mieszkańców niezbędnych leków, wizyty lekarskie i zdrowe posiłki. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej skorzystać z domu opieki, który poleci nam ktoś znajomy. Wtedy zadbamy o to, aby nasi dziadkowie lub rodzice mieli wszystko, czego potrzebują.

Czy umieszczanie osób starszych w domach opieki to drogie rozwiązanie?

Cóż, tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki dom wybierzemy. Jeśli dom opieki jest wymieniony jako jeden z najwyższych, życie w nim może być naprawdę kosztowne. Dla osób z wysokimi emeryturami zwykle nie jest to wielka sprawa. Jeśli jednak mówimy o osobach z niższymi emeryturami, rodziny mogą być zmuszone do dopłaty.

Oczywiście da się też znaleźć dom opieki, który nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. W takich przypadkach zwykle jest dotacja, a jeśli to nie wystarczy, samorząd dopłaca do odsetek, więc emerytura i wszystkie dodatki mogą wystarczyć na zamieszkanie w takim domu. Z jednej strony umieszczenie osoby starszej w domu opieki może być kosztowne, ale świadomość, że ktoś się nią dobrze zaopiekuje, jest niepodważalnym argumentem.