Walory drewna w budowaniu konstrukcji: drewno jest jednym z materiałów, którego walory w konstrukcji trudno przecenić. Drewno jest nie tylko jednym z powszechnie dostępnych surowców, ale też jest on tani, w dodatku w pełni ekologiczny, a ze względu na swoją budowę, solidny oraz wytrzymały jako budulec. Nic więc dziwnego, że od lat wykorzystuje się go jako jeden z podstawowych materiałów, zwłaszcza podczas budowy więźby dachowej. Wybranie poszczególnej klasy drewna nie jest jednak tak łatwe jak się może wydawać.
Klasy drewna
Sposobów, by wybrać klasę drewna, jest kilka, a sama jego ocena nie należy do łatwych. Profesjonalny sprzęt taki jak np. prześwietlanie promieniami rentgenowskimi lub też wykorzystanie rezonansu ultradźwiękowego jest w stanie pomóc określić jednoznacznie klasę drewna. Są to jednak sprzęty przeważnie drogie, dlatego też alternatywą może być skorzystanie z pomocy fachowca, który zna drewno konstrukcyjne i potrafi ocenić jego jakość np. po dźwięku jaki nastąpi po uderzeniu młotkiem w pień. Niestety o ile pierwsza metoda jest pewna, lecz droga, tak druga może się wiązać po prostu z brakiem fachowców mogących ocenić jakość drewna konstrukcyjnego obecnego na rynku.
Najważniejsze w ocenie przydatności drewna są aspekty takie jak rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien, wytrzymałość na zginanie, ściskanie i ścinanie. Do tego ważne są jeszcze sprężystość oraz gęstość drewna. Dopiero pod tymi kryteriami ocenia się zdatność drewna konstrukcyjnego pod budowę. W tym czasie należy też zwrócić uwagę, czy drewno nie jest może popękane lub, czy nie posiada śladów zgnilizny. Mogą one być cechą danego rodzaju drewna lub też efektem niedopatrzenia podczas nieodpowiedniego składowania.
Jakie gatunki drewna nadają się do wykorzystania w drewnie konstrukcyjnym?
Gatunki drzew, które rosną w Polsce i nadają się jako surowiec do budowy więźby dachowej to m.in. modrzew, świerk, sosna oraz jodła. Drewno, jakie można uzyskać z modrzewia, odznacza się znaczną twardością i jest niezwykle pomocne w stawianiu budynków, właśnie ze względu na tę cechę. Jest to więc znakomity materiał do budowy domów, a przy tym bogaty w żywicę oraz odporny na wodę i wilgoć. Modrzew świetnie sprawdzi się także jako materiał do wykończeń elewacji, desek tarasowych i stolarki lub schodów.
Jakość drewna, jaką oferuje sosna, a więc najpopularniejszy gatunek drzewa używany jako drewno konstrukcyjne nieco odbiega od modrzewia. Sosna czasem może potrzebować dodatkowej impregnacji, ze względu na ryzyko pojawienia się sinizny. Na plus należy zaznaczyć, że podczas suszenia w dogodnej atmosferze nie ulega wypaczeniu. Sosna znajdzie swoje zastosowanie w stolarce okiennej i drzwiowej.
Świerk nie należy do zbyt popularnych gatunków drzew, jednak z łatwością można go wykorzystać m.in. do okładzin podłóg oraz schodów. Przeważnie wymaga jednak suszenia i impregnacji, zwłaszcza wtedy gdy jest narażony na działanie atmosfery na zewnątrz domu.
Jodłę wykorzystuje się za to głównie jako drewno konstrukcyjne. Nie ma w sobie aż tyle żywic jak modrzew, za to jest niezwykle giętka i sprężysta. Niestety przed użytkowaniem i wystawieniem na zewnątrz musi być poddana starannej impregnacji, by nie doszło do zawilgocenia.
Impregnacja drewna przeznaczonego na konstrukcję
Impregnacja jest jednym z najważniejszych działań, jakie można wykonać w celu zabezpieczenia drewna. Impregnowanie drewna, a zwłaszcza drewna przeznaczonego na konstrukcje jest więc kluczowa dla jego trwałości oraz jakości w przeciągu lat, gdy będzie ono narażone na działania słońca czy wilgoci. Impregnacja pozwala na zabezpieczenie drewna nie tylko przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, ale też przed wpływem na drewno owadów i grzybów, pozwala więc na dogłębną i przeprowadzoną w pełnym zakresie ochronę na wiele czynników jednocześnie. Impregnacja w domowym zaciszu nie jest dosyć skomplikowanym zadaniem. Polega głównie na pomalowaniu powierzchni drewna specyfikiem o właściwościach ochronnych odpowiadającym typowi danego drewna. Taki preparat z reguły nakłada, a następnie rozprowadza przy pomocy pędzla, natrysku czy wałka. Jest to łatwa i bezproblemowa praca, jednakże nie pokrywa ona całości drewna, w tym jego najważniejszej części, czyli środka. Przyjęcie preparatu do wewnątrz drewna konstrukcyjnego odbywa się za pomocą innej metody. Drewno zostaje poddane wielogodzinnej impregnacji poprzez zanurzenie. W tym czasie drewno skutecznie wsiąka do wewnątrz impregnat.
Czy drewno jest dobrym wyborem do budowy więźby dachowej?
Do zalet drewna należy wymienić łatwą i lekką konstrukcję. Budowanie przy pomocy drewna różni się od tego co można osiągnąć za pomocą stali. Przede wszystkim drewno posiada taką samą nośność co stal, ale o znacznie mniejszej wadze. Drewno także łatwiej zabezpieczyć przed ogniem w porównaniu do stali i nie jest ono podatne na długotrwałe działanie wysokich temperatur, co zapewnia także skuteczną izolację. Drewno konstrukcyjne z łatwością można także wykorzystać do budowy dachów czy ścian, jest energooszczędne i przyjazne dla środowiska.