Transport kontenerów morskich – co warto o nim wiedzieć?

Transport kontenerów morskich – co warto o nim wiedzieć? Transport kontenerów morskich odgrywa w dzisiejszych czasach bardzo ważną rolę. Jest to zdecydowanie jedno z najpowszechniejszych i jednocześnie najpopularniejszych rozwiązań w transporcie. Dzięki temu, że mają ogromne rozmiary, mogą przewozić praktycznie wszystko. Czym dokładnie jest kontener morski? Jakie rodzaje kontenerów wyróżniamy? Jak wygląda ich transport? Ile kosztuje przewiezienie kontenera drogą morską lub lądową? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Co to jest kontener morski?

 

Kontener morski przypomina wyglądem wielki, metalowy pojemnik i właściwie taką funkcję pełni. Jego zadaniem jest przechowywanie i transportowanie. Po raz pierwszy tego typu rozwiązanie zastosowano na początku XX wieku, więc stosunkowo dawno temu, jednak nadal kontenery cieszą się ogromną popularnością. Na początku były to jedynie metalowe skrzynie, które nie były przystosowanie do piętrzenia. W późniejszym czasie zostały zmodyfikowane, a nawet stały się przedmiotem powszechnego użycia. W 1995 roku Malcolm McLean stworzył pierwszy kontenerowiec. Możemy podzielić je na wiele części. Niektóre służą do tradycyjnych wysyłek, inne są wyspecjalizowane. Co ciekawe, niektóre kontenery stosowane są jako domy mieszkalne. Dzięki temu, że można je dowolnie łączyć i są dość wytrzymałe, są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych domów mieszkalnych. Wystarczy kupić taki kontener, wypoziomować, odpowiednio zabezpieczyć przed utratą ciepła, zadbać o podłogę, ścianę i dach, zamontować instalacje hydrauliczne i elektryczne, aby móc cieszyć się z nowego domu.

Jakie rodzaje kontenerów morskich możemy wyróżnić?

kontenery-morskie-sprzedaz

Transport kontenerów morskich https://kontenery-morskie24.com.pl/ jest tak bardzo rozpowszechniony, że możemy wyróżnić wiele ich rodzajów. Z reguły można wymienić ich 10, jednak mogłoby ich być jeszcze więcej, gdyż niektóre są wyspecjalizowane, a wciąganie ich do statystyk mija się z celem. Kontenery dzielimy ze względu na ich długość, która mierzona jest w stopach. Najczęściej spotykane są 20′ i 40′. Kontener 20′ jak sama nazwa mówi, ma długość dokładnie 20 stóp. We wnętrzu może pomieścić się około 10 palet przemysłowych i 11 europalet. Jeśli chodzi o kontener 40′, w tym przypadku mamy do czynienia z długością 40 stóp, a zmieścić można w nim 24 europalety i 21 palet przemysłowych, co umożliwia przewożenie ogromnej ilości ładunków. W razie potrzeby możliwe jest stosowanie kontenerów “High-Cube”, które mają podwyższoną wysokość i stosuje się je, gdy standardowe rozmiary nie są wystarczające. Możemy wyróżnić także 8 innych kontenerów z dodatkowymi parametrami. Zaliczyć do nich możemy Kontener 20′ RF, możliwe jest przewożenie w nim towarów w temperaturze kontrolowanej. Kontener 20′ OT ma dodatkowo otwierany dach, który może być sztywny albo elastyczny. Jest to najlepsze rozwiązanie przy załadunku towaru dźwigiem. Kontener 20′ FTR charakteryzuje się tym, że ma otwierany dach i bok, stosuje się go do transportu ładunków, które wychodzą poza obrys kontenera. Kontener platforma 20′ to po prostu kontenery-platformy, które najlepiej sprawdzą się do przewożenia ładunków o niestandardowych rozmiarach. Takie same rodzaje możemy wyróżnić w przypadku kontenerów o długości 40 stóp.

Jak wygląda transport kontenerów morskich?

 

W sytuacji, gdy już doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jakimi kontenerami możemy przewozić nasze ładunki, należałoby się dowiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Transport kontenerów morskich wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Konieczny okaże się odpowiedni statek. Co ciekawe, potrafią one zabrać jednocześnie nawet kilkanaście tysięcy różnych kontenerów. Najtrudniejsze jest odpowiednie rozplanowanie ładunku zarówno na pokładzie, jak i pod nim. Cały statek musi być stabilny, dlatego w sposób szczególny zwraca się uwagę na ciężar poszczególnych kontenerów. W tym przypadku stosuje się zasadę, że najcięższe kontenery umieszczane są na dole całej konstrukcji. Jednak przesyłki są często łączone, dlatego w przypadku, gdy konieczne okazuje się rozładowanie kontenera ze spodu, wówczas jest to bardzo problematyczne. Widok wszystkich kontenerów na jednym statku z pewnością zapiera dech w piersiach. Jest to zdecydowanie spektakularne i daje wiele do myślenia, jak niesamowicie ludzkość radzi sobie z udogodnieniami.

Cena przewiezienia kontenera drogą morską

Cena transportu kontenerów morskich https://kontenery-morskie.biz.pl/ różni się w zależności od kilku czynników. Chodzi tu oczywiście o wymiary, wagę, zawartość, stawki przewoźnika, lokalne opłaty, ubezpieczenia. Tak więc nie jest ona stała, ulega ciągłym zmianom, dlatego ciężko sprecyzować i oszacować ile będzie kosztowało przewiezienie kontenera drogą morską. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być użycie kalkulatorów online. Bazują one na ciągle aktualizowanych, bieżących kosztach na całym świecie. Jednak zmiany w tym sektorze są tak dynamiczne, że nie zawsze dane są najnowsze. Czasem lepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do spedytora, który bezpłatnie i indywidualnie wyceni nasz transport, wówczas nie musimy polegać na algorytmach, które często mogą okazać się wadliwe.

MM Logistic Transport Norwegia
Grodzka 20/6
70-560 Szczecin
793 008 523
www.mmlogistics.com.pl