Kto wymyślił implanty stomatologiczne?

Kto wymyślił implanty stomatologiczne?

Kto wymyślił implanty stomatologiczne? Piękny uśmiech i idealnie białe zęby to marzenie wielu osób. Niestety zęby i jama ustna są dość newralgicznym miejsce naszego organizmu, w którym może dochodzić do częstych uszkodzeń prowadzących do chorób. Chodzi tutaj przede wszystkim o nieodpowiednią higienę i nieumiejętne mycie zębów, których efektem jest powstawania ognisk próchnicy. Próchnica jest bardzo niebezpieczną chorobą zakaźną, z którą zmaga się większość z nas.

Wielu nie jest jednak świadoma niebezpieczeństwa, ale to ona odpowiada za większość uszkodzeń zębów z jakimi mamy do czynienia. Najgorszym możliwym efektem zaniedbania próchnicy jest utrata uzębienia. Oczywiście zęby możemy stracić również w wyniku innych chorób, na przykład paradontozy lub uszkodzeń mechanicznych i wypadków. Ciężko jednak wyobrazić sobie życie bez nich. Jest to znacznie trudniejsze do zaakceptowania w młodym wieku, ponieważ dla wielu młodych osób standardowe protezy są mało wygodne. Doskonałym rozwiązaniem są w takim przypadku implanty stomatologiczne.

Czym są implanty stomatologiczne?

Ile kosztują implanty stomatologiczne?
Kto wymyślił implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne, a właściwie implanty zębowe, bo tak brzmi prawidłowa nazwa, to protezy służące do odbudowy utraconego uzębienia człowieka. W związku z tym, przeznaczone są dla osób, które w wyniku chorób lub nieszczęśliwych wypadków utraciły swoje zęby. W dzisiejszych czasach oferowane są również przez stomatologów estetycznych pacjentom, którzy nie są zadowoleni z wyglądu swoich zębów. W tym przypadku klinika stomatologii estetycznej musi w pierwszej kolejności wyrwać nasze zęby, a następnie po zagojeniu się dziąseł wstawić nowe implanty. Zasada działania jest jednak taka sama we wszystkich przypadkach.

Głównym i kluczowym elementem każdego implantu jest śrubka umieszczona w dziąśle pacjenta. Powinna być wykonana z tytanu, czyli materiału całkowicie bezpiecznego dla naszego organizmu. Tytan jest obojętny fizjologicznie i nie będzie negatywnie reagował. Posiada on ponadto bardzo dobre właściwości antykorozyjne, dzięki czemu może być stosowany w organizmie ludzkim. Tytanową śrubę możemy porównać więc z korzeniem, ponieważ to ona stanowi całą podstawę odbudowy zęba. Po założeniu śrubek bardzo ważny jest czas. Konieczne jest bowiem zrośnięcie się ich z okostną znajdująca się w obrębie jamy ustnej. Zazwyczaj po okresie kilku tygodni od ulokowania implantów zębowych, istnieje możliwość założenia łącznika oraz korony zębowej uzupełniającej ubytek lub wyrwane zęby.

Rodzaje implantów

Kto wymyślił implanty stomatologiczne?
Kto wymyślił implanty stomatologiczne?

Dzisiejsza stomatologia oprócz implantów tytanowych opisanych wyżej, oferuje również implanty cyrkonowe https://moje-implanty.pl/. Jest to przeznaczone przede wszystkim dla osób, którym zależy na znacznie szybszym leczeniu i uzupełnieniu ubytków. Co ciekawe, implanty cyrkonowe dają możliwość uzupełnienia jednofazowego. Dzięki temu już podczas jednej wizyty, lekarz stomatolog jest w stanie wykonać wszystkie konieczne czynności i założyć koronę. Jest to jednak możliwe jedynie w przypadkach, w których chodzi o uzupełnienie małych braków. Implanty stomatologiczne wykonane z tlenku cyrkonu są również idealną alternatywą dla osób, które będą wykazywały alergię na tytan. W takiej sytuacji zastosowanie tego stopu metalu jest zabronione, ponieważ może doprowadzić do bezpośredniego zagrożeniu zdrowia i życia pacjenta.

Czy takie uzupełnianie jest bezpieczne?

Wiele osób przez zabiegiem zastanawia się, czy implanty stomatologiczne są bezpieczne https://doboszimplanty.pl/cennik/. Badania przeprowadzane na przełomie ostatnich kilkunastu lat wykazują, że w przeważającej większości implanty nie ulegają odrzuceniu przez organizm ludzki. Dotyczy to okresu około 5 lat od przeprowadzonego zabiegu. Chodzi tutaj przede wszystkim o sytuacje, w których pacjent został odpowiednio zdiagnozowany przy użyciu tomografu lub RTG, a implant zębowy prawidłowo zrósł się z kością. Niezwykle ważna po założeniu implantów stomatologicznych jest również odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej. Należy stosować produkty zalecane przez lekarzy i bardzo dokładnie myć korony implantów zębowych.

Kto wymyślił implanty zębowe?

Implanty stomatologiczne znane w dniu dzisiejszym, zostały wymyślone w latach dwudziestych poprzedniego stulecia. Był to jednak prototyp posiadający bardzo dużo wad. Na szczęście w roku 1965, profesor Ingvar Branemark odkrył, że tytan jest idealnym metalem, mogącym bezpiecznie zintegrować się z kością ludzką. W związku z tym, możliwe stało się osadzanie w dziąśle ludzkim implantów zębowych z tytanu i uzupełnianie braków u ludzi pozbawionych zębów. W latach siedemdziesiątych rozpoczęła się produkcja implantów i stały się one codziennością.

Ile kosztują implanty stomatologiczne?

Cena implantów zębowych jest zależna od wielu czynników i ciężko jest z góry określić jej wysokość. W związku z tym zdecydowanie łatwiej jest podać widełki, które w naszym kraju wynoszą od około 2000 złotych do 7000 złotych. Niestety w przypadku tego typu leczenia nie możemy liczyć na pomoc i finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, w związku z czym całość kosztów jest po naszej stronie.