Lombardy w Polsce uważane są za niezbyt przyjazne miejsca, w których bardzo łatwo możemy zostać oszukani. Jest to oczywiście błędne myślenie, ponieważ lombard to biznes jak każdy inny. Jego oferta jest skierowana dwukierunkowo. Z jednej strony osoby potrzebujące w danej chwili szybkiej gotówki mogą w nim zastawić lub sprzedać swój majątek ruchomy, a z drugiej strony klienci poszukujący danych urządzeń, mogą je w lombardzie zakupić. W związku z tym, lombardy prowadzą skup elektroniki, sprzętów RTV i AGD, narzędzi budowlanych oraz złota. Jest to oczywiście wyliczenie przykładowe, ponieważ działalność większości lombardów jest tak szeroka, że wymiana wszystkich produktów możliwych do zastawienia zajęłaby dużo czasu. Jakie warunki należy spełnić aby otworzyć własny lombard? Czy musimy posiadać dodatkowe zezwolenia lub koncesje?
Lombardy w przepisach prawnych
Wiele osób zainteresowanych rozpoczęciem nowej działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu lombardu zastanawia się, czy konieczne jest w tym wypadku spełnienie szczególnych warunków. Prawo nie reguluje tego jednak w żaden sposób, dzięki czemu do prowadzenia lombardu wystarczy po prostu zarejestrowanie nowej firmy w urzędzie i rozpoczęcie działalności. Nie potrzebujemy również dodatkowych zgód, zezwoleń czy koncesji. Lombardy nie są reglamentowane przez państwo, w związku z czym możemy je założyć bez konieczności spełnienia dodatkowych wymogów. Ciekawe jest również to, że pożyczki pod zastaw będące w ofercie większości lombardów, nie są pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Jest to dodatkowe ułatwienie dla właścicieli takich biznesów, którzy nie muszą prowadzić specjalistycznych zestawień oraz składać dodatkowych raportów do organów państwowych.
Odpowiednie warunki lokalowe
Jeżeli jesteśmy zainteresowani prowadzeniem lombardu, powinniśmy również bardzo dokładnie zweryfikować lokale, które są możliwe do wynajęcia lub dzierżawy. W przypadku tego typu działalności gospodarczej kluczowa jest odpowiednia lokalizacja. Patrząc na mapę naszego kraju możemy odnieść wrażenie, że większość lombardów jest zlokalizowanych w dużych miastach. Dzieje się tak, ponieważ mieszka tam bardzo dużo osób, które mogą być potencjalnie zainteresowane naszą ofertą. Jeżeli otworzymy taką działalność na przysłowiowym ,,odludziu”, wówczas możemy być pewni, że obroty naszej firmy będą na bardzo niskim poziomie. Niestety wynajmując lokal nie możemy sobie na to pozwolić, ponieważ każdego miesiąca będziemy zmuszeni do opłaty rachunków za prądu, ogrzewanie i kosztów najmu.
Oprócz lokalizacji lokalu, bardzo ważna jest również jego wielkość oraz wyposażenie. Lombard powinien posiadać minimum trzy pomieszczenia, czyli salę ekspozycyjną i sprzedażową, pomieszczenie socjalne oraz magazynek z zainstalowanym sejfem na kosztowności. Sejf jest konieczny z tego względu, że prowadząc skup złota możemy mieć w obrocie na prawdę dużą ilość tego kruszcu. Niestety w przypadku zbyt słabej ochrony, nasze towary mogą stać się łatwym łupem dla przestępców. Powinniśmy zadbać również o odpowiednie umeblowanie sali wystawowej. Będziemy wówczas mogli wyeksponować wszystkie produkty w interesujący dla klienta sposób. Dzięki temu istnieje ogromna szansa, że uda nam się sprzedać dużą ilość towarów i otrzymać ciekawy dochód na koniec miesiąca. W każdym lombardzie musi się również znajdować stanowisko kasowe. W przypadku zastawiania lub zakupów drogich przedmiotów, wypłacana jest zazwyczaj dość duża gotówka. Powinna być więc ona odpowiednio chroniona przed dostępem dla nieuprawnionych osób.
Co możemy skupować i sprzedawać w lombardzie?
Produkty, które możemy skupować pod zastaw i sprzedać w lombardzie nie są ograniczone przez Państwo. Oczywiście nie mogą to być przedmioty niedozwolone, takie jak broń, narkotyki czy substancje promieniotwórcze. Nie możemy oferować również towarów, które pochodzą z przestępstwa, na przykład kradzieży lub wymuszenia. Poza tymi ograniczeniami, możemy wprowadzać do obrotu praktycznie wszystko. Oczywiście najbardziej popularny jest majątek ruchomy, czyli różnego rodzaju elektronika (telewizory, telefony, konsole, tablety) oraz narzędzia elektryczne. Są to stosunkowo małe przedmioty, których przechowywanie i ekspozycja nie sprawiają większych problemów.
Nieco inaczej wygląda skup mieszkań przez lombardy. Są to zazwyczaj przedsiębiorstwa specjalizujące się w tego typu transakcjach i oferujące pożyczki pod zastaw nieruchomości. W tym wypadku konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków, które wymagane są podczas obrotu nieruchomościami. Jako przykład można podać rodzaj umowy skupu. W przypadku skupu nieruchomości musi to być umowa potwierdzona notarialnie. Takiego wymogu nie mają natomiast inne produkty, nawet bardzo wysokiej wartości.
Jeżeli decydujemy się na otwarcie nowego lombardu, powinniśmy śledzić zmieniające się przepisy. W dzisiejszych czasach może się bowiem zdarzyć, że polski ustawodawca narzuca na właścicieli tego typu biznesów dodatkowe obciążenia, których spełnienie będzie konieczne do prowadzenia biznesu zgodnie z prawem.