Dlaczego warto budować drewniane domy?

Dlaczego warto budować drewniane domy?

Dlaczego warto budować drewniane domy? Domy budowane w technologii szkieletowej mają wiele zalet przez co zyskują coraz więcej sympatyków w Polsce. Podstawowym z nich jest materiał, z którego są wykonane. Drewno to najpopularniejszy materiał budowlany, wykorzystywany przez człowieka od tysięcy lat. Jako naturalny surowiec posiada kilka zdolności i właściwości, których nie posiadają murowane domu. Jednym z nich jest zdolność do tworzenia korzystnego mikroklimatu w środku.

Przez wielu lekarzy opiniowane są jako zdrowe i przyjazne dla ludzkiego organizmu. Kolejną właściwością drewna jest zdolność do samoregulacji wilgotności, co korzystnie wpływa na izolację ciepła. Ma to swoje odbicie w rachunkach za ogrzewanie domu, które mogą być dużo niższe niż w murowanych domach. Wielu ludzi decyduje się na budowę domu szkieletowego ze względu na krótki czas budowy. Przy doświadczonej i odpowiednio zorganizowanej ekipie, budowa może zostać zakończona po około trzech miesięcy. Dużą zaletą jest możliwość budowy także zimą, jedynie wylewanie fundamentów wymaga dodatnich temperatur. Lekka konstrukcja domu szkieletowego do minimum ogranicza wielkość wymaganych fundamentów, znacznie obniża to na koszt całej budowy. Lekka konstrukcja zapewnia łatwość przebudowy i modernizacji już istniejących budynków.

Rodzaje domów drewnianych

Dlaczego warto budować drewniane domy?Na rynku budowlanym znaleźć możemy trzy podstawowe rodzaje domów drewnianych. Najpopularniejszym z nich są domy szkieletowe zwane również domami szkieletowymi. Konstrukcja domu szkieletowego opiera się na drewnianym szkielecie z belek umiejscowionych na betonowych fundamentach. Fundamenty są jedynym elementem do którego używa się zaprawy, pozostałe elementy wykonywane są z drewna. Elementy szkieletu domu drewnianego łączone są ze sobą za pomocą gwoździ i metalowych łączników. Przestrzenie szkieletu wypełniane są za pomocą specjalnej warstwy izolacyjnej wykonanej z wełny mineralnej i folii paroizolacyjnej. Zewnętrzna strona budynku może być wyłożona drewnem, materiałem drewnopodobnym a nawet otynkowana – wówczas w wyglądzie dom nie będzie się różnił od murowanych odpowiedników.
Jedną z największą korzyści budowy domów szkieletowych jest krótki czas budowy. Przy odpowiedniej organizacji pracy, dom powstaje w 3-4 miesiące. To właśnie wybór odpowiedniej brygady jest kluczowy przy wyborze tej technologii. Wymaga ona duża doświadczenia i dużej wiedzy o metodologii budowy szkieletowych domów. Źle dopasowane elementy, niedociągnięcia w wykonaniu czy też oszczędności na materiale mogą mieć bardzo negatywny wpływ na energooszczędność domu.

Kolejnym rodzajem są drewniane domy wykonane z bali. Konstrukcja takiego budynku składa się z grubych, drewnianych bali, o średnicy od 10 do 30 cm. Średnica bala ma duży wpływ na zastosowanie innych materiałów izolacyjnych, ponieważ drewno samo w sobie potrafi skutecznie zatrzymywać ciepło. Przy budowie domów drewnianych z bali stosuje się cztery rodzaje bali: pełne, klejone, izolowane oraz warstwowe. Największym plusem korzystania z tej technologii budowy jest łatwość modyfikacji bryły budynku, dzięki czemu łatwo można zbudować dom w stylu góralskim czy też dom nowoczesny. Wszystko zależy od kreatywności i intencji architektów.
Ostatnią metodą budowy domów drewnianych są domy ryglowe. Technologia ta cieszyła się dużą popularnością w średniowieczu. Budowa polega na konstrukcji ciężkiego, drewnianego szkieletu opartego na dużej liczbie tak zwanych rygli. Są to poziome elementy drewniane, które łączą słupy. Cała konstrukcja wzmocniona jest specjalnymi zastrzałami i podwalinami. Budowla z rygli tworzy monumentalny wygląd budynku, charakterystyczny dla średniowiecznych budowli. Obecnie technologia ta najczęściej stosowana jest w górach przy budowie hoteli czy domów wypoczynkowych.

Domy szkieletowe

Najpopularniejszą z wyżej wymienionych technologii jest technologia budowy domów szkieletowych. Metodologia ta nazywana jest technologią ‘suchą’, ponieważ wylewanie fundamentów jest jedyną czynnością. ‘mokrą’. Dzięki temu w procesie budowy nie występuje sezonowość, domy szkieletowe mogą powstawać nawet zimą. Jak wygląda proces budowy domu szkieletowego? W pierwszej kolejności powstają oczywiście betonowe fundamenty, na których wykonuje się drewnianą konstrukcję szkieletową budynku. Następnie powstają ściany zewnętrzne, które wykonane są zazwyczaj z belek o przekroju 15 cm x 4 cm a na zewnątrz przybijane są płyty wiórowe. Do płyt mocowana jest elewacja ze styropianu pokrytego tynkiem akrylowym. Można także wykonać elewację z desek lub materiału drewnopodobnego, nada to domu jeszcze bardziej górski klimat. Po powstaniu ścian, przychodzi czas na ułożenie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i co. Następnie ściana od środka wykańcza najczęściej płytami gipsowo-kartonowymi. Podobnie wykonuje się strop i inne elementy domu. Więźbę dachową najczęściej robi w technologii krokwiowo – jętkowej, płatwiowej lub w postaci wiązarów. W klasycznym modelu cała połać dachu obita jest płytą OSB. W ten sposób uzyskuje się bardzo mocną strukturę budynku.