Jaką kosiarkę ogrodową wybrać?

Jaką kosiarkę ogrodową wybrać?

Jaką kosiarkę ogrodową wybrać? Kosiarki są narzędziami niezbędnymi w przydomowych ogrodach. Pozwalają na sprawne przycinanie trawników, nawet jeśli trawa jest wysoka i twarda. Starannie pielęgnowany trawnik wygląda estetycznie i cieszy oko podczas wypoczynku w ogrodzie. Warto wiedzieć, jaką kosiarkę można wybrać do ogrodu, by zapewniała wydajną i ekonomiczną pracę.

Rodzaj zasilania

Jedną z ważniejszych kwestii mających wpływ na wygodę użytkowania kosiarki do trawy, jest rodzaj zasilania. Kosiarki elektryczne sprawdzą się w niewielkich ogrodach, w których trawa jest niska i sama powierzchnia koszenia umożliwia wykorzystanie energii elektrycznej. Należy liczyć się z tym, że kosiarki elektryczne wymagają stosowania kabla lub przedłużacza – nie jest to wygodne, kable można łatwo przeciąć i trzeba mocno uważać podczas koszenia trawnika. Alternatywą dla kosiarek elektrycznych może być wersja akumulatorowa, wyposażona w specjalną baterię. Nie zachwyca jednak czas koszenia bez użycia kabla – zwykle jest to około godziny.

Kosiarki do trawy ręczne są opcją, która nie wymaga użycia energii. Koszenie odbywa się za pomocą noży listwowych zamocowanych w mechanizmach bębnowych, walcowych czy cylindrowych. Noże kosiarki są wprawiane w ruch za pomocą siły ludzkiej – należy wyprostować ręce, by nadać kosiarce większą prędkość i jednocześnie zapewnić efektywność strzyżenia trawnika. Przy takiej kosiarce nie trzeba pamiętać o kablu czy dolewaniu paliwa – co ważne, metoda koszenia jest w 100% ekologiczna.

Kosiarki spalinowe lub napędzane dieslem są najpopularniejszym sprzętem do koszenia, wykorzystywanym przez Polaków. Urządzenia wykorzystują do pracy benzynę, dzięki czemu nie wymagają zastosowania kabla i mogą docierać do oddalonych części ogrodu. Stosunkowo duża moc silnika zapewnia wydajną pracę.

Moc i typ silnika

Kosiarki do trawy posiadają różne silniki, od których zależy łatwość koszenia i osiągi urządzenia. W przypadku kosiarek spalinowych sprawdzają się silniki o mocy od 4 do 6 kW. Takie kosiarki do trawy powinny zapewniać wydajną pracę na zróżnicowanym terenie. Kosiarki elektryczne powinny mieć moc wynoszącą od 1200 do 2000 W, dzięki czemu można ich używać na zróżnicowanym terenie i większych trawnikach. Urządzenia o niższej mocy poleca się raczej do niewielkich ogródków, w których nie ma dużych połaci trawy.

W przypadku urządzeń spalinowych można spotkać się z silnikiem dwusuwowym i czterosuwowym. Dla laika te nazwy niewiele mówią – warto pamiętać, że typ silnika nie zawsze ma wpływ na wydajność. Silnik dwusuwowy wymaga specjalnej mieszanki paliw i jest stosunkowo głośny, natomiast silnik czterosuwowy jest bardziej przyjazny dla środowiska, ale również ciężki.

Szerokość koszenia

Niezwykle ważnym kryterium doboru odpowiedniej kosiarki, jest szerokość koszenia. Od tego zależy czas naszej pracy przy urządzeniu – im szersze jest pole koszenia, tym więcej trawy może zostać skoszone na raz. Najlepszym wyborem są kosiarki do trawy zapewniające 50-60 centymetrów koszenia. Są również większe kosiarki samojezdne czy traktorki, które mogą zapewniać jeszcze lepszą szerokość koszenia. Mniejsze kosiarki elektryczne zapewniają rozstaw noży poniżej 40 centymetrów, co przy większych trawnikach jest mało wydajne i szybciej męczy osobę koszącą. Oprócz optymalnej szerokości koszenia, warto zwracać uwagę również na możliwość regulacji noży. Zwykle kosiarki mają możliwość regulowania położenia noży o 1-3 poziomów, co pozwala na dobranie wysokości koszonej trawy do preferencji osoby koszącej. Opcja ta sprawdza się np. podczas upałów, kiedy zbyt nisko skoszona trawa może zasychać.

Kosiarka elektryczna czy spalinowa – którą wybrać?

Jaką kosiarkę ogrodową wybrać?Wybór odpowiedniej kosiarki do trawy nie jest prosty, szczególnie że użytkownicy chcą, by sprzęt spełniał swoją funkcję przez co najmniej kilka lat. Warto wybierać urządzenia renomowanych marek, które specjalizują się w sprzęcie ogrodowymi i posiadają doświadczenie w tworzeniu solidnych, funkcjonalnych kosiarek. Warto podkreślić, że kosiarki spalinowe mają przewagę nad kosiarkami elektrycznymi. Nie wymagają zastosowania kabla, posiadają mocniejszy silnik i oferują lepsze osiągi. Kosiarki spalinowe sprawdzają się przy problematycznych ogrodach, natomiast wersja elektryczna przeznaczona jest do mniejszych trawników, które są regularnie koszone. Tańsze są jednak kosiarki do trawy elektryczne, które można kupić już za 300-500 złotych – za kosiarki spalinowe należy zapłacić kilkakrotnie więcej. Podczas zakupu należy wybierać urządzenia, posiadające dodatkowe funkcje, które mogą ułatwić koszenie. Podczas koszenia dużym ułatwieniem jest kosz na skoszoną trawę oraz opcja tzw. mulczowania. Jest to specjalne rozdrobnienie trawy, dzięki czemu łatwiej się ona rozkłada i może zostać wykorzystana do wytwarzania kompostu. Podczas kupowania odpowiedniej kosiarki należy dokładnie zapoznać się z ofertami różnych producentów, zwracając uwagę na moc silnika, szerokość koszenia oraz sposób zasilania. Każdy użytkownik powinien bowiem dobrać kosiarkę nie na podstawie opinii innych osób, ale biorąc pod uwagę własne potrzeby.