Przesuwne, z szybkami czy zwykłe, czyli jak wybrać odpowiednie drzwi do mieszkania

Przesuwne, z szybkami czy zwykłe, czyli jak wybrać odpowiednie drzwi do mieszkania?

Aranżując wnętrze mieszkania nie można zapomnieć o drzwiach. Przesuwne, z szybkami czy zwykłe, czyli jak wybrać odpowiednie drzwi do mieszkania? Jest to o tyle istotny element, że z jednej strony może stanowić dodatkową ozdobę, z drugiej zaś źle dobrane drzwi mogą spowodować, że pieczołowicie dobrane dodatki do mieszkania nie będą wyglądać stylowo. Co więcej, drzwi kojarzą się z zachowaniem prywatności i zamknięciem przestrzeni mieszkalnej. Wybór odpowiednich drzwi jest jednak trudny, a ilość rozwiązań dostępnych w sklepach wcale nie ułatwia podjęcia decyzji.

Drzwi przesuwne

Osoby mieszkające na małych powierzchniach często rezygnują z zakupu drzwi. Uważają, że znacznie zmniejszą one optycznie metraż, czego zwykle unikamy w przypadku mniejszych mieszkań. Niestety, taki tok rozumowania nie jest dobry. Z jednej strony rzeczywiście zaoszczędzimy nieco miejsca, z drugiej zaś mieszkanie nie będzie stwarzało wrażenia przytulnego ze względu na zbyt otwartą przestrzeń. Rozwiązaniem są różnego rodzaju drzwi przesuwne lub harmonijkowe. Ich zakres otwarcia i zamknięcia nie wychodzi poza jedną ścianę, do której są przymocowane. Nie zabierają nam więc cennej przestrzeni. Drzwi harmonijkowe charakteryzują się tym, że przy zamykaniu zawijają się do środka. Są łatwe w montażu i czyszczeniu, jednak w zależności od modelu ich otwieranie może powodować hałas. Należy zwrócić na to uwagę szczególnie, jeśli w domu są małe dzieci. Dodatkowo drzwi harmonijkowe nie są zbyt trwałe – ich częste otwieranie, zamykanie, czyszczenie powoduje, że materiał z którego zostały wykonane, zużywa się. Drzwi harmonijkowe są znacznie tańsze niż tradycyjne, lecz musimy zwrócić uwagę na to, że będą one wymagały częstszych wymian. Innym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, które zamiast otwierać się na bok, wsuwane są na ścianę bądź w ścianę. Zakup takich drzwi dobrze jest przemyśleć na etapie wykończeń mieszkania, gdyż ich montaż jest wtedy znacznie prostszy. Tego typu drzwi posłużą nam dosyć długo, jednak nie są one odpowiednie do mieszkań, w których każda ściana jest zagospodarowana na rzecz mebli czy innych dodatków chyba, że rozpatrujemy drzwi przesuwne wsuwane w ścianę.

Z ozdobami

Przesuwne, z szybkami czy zwykłe, czyli jak wybrać odpowiednie drzwi do mieszkania?Drzwi wcale nie muszą być nudne i oczywiste. Pomimo, iż najbardziej eleganckie są tradycyjne drzwi, coraz częściej decydujemy się na takie, które dodatkowo ozdobią nasze wnętrza. Możemy wybrać drzwi z różnego rodzaju ornamentami, napisami czy wzorami. Projektanci mają głowy pełne pomysłów, które pieczołowicie realizują. Warto jednak zastanowić się, czy drzwi ozdobne pasują do ogólnej stylizacji naszych wnętrz. Jeżeli nie, postawmy na tradycyjne drzwi. Muszą one bowiem tworzyć spójną całość z całą resztą ozdób, mebli i materiałów, jakimi decydujemy się zapełnić nasz dom. Rozwiązaniem dla osób, które nie lubią oczywistych rozwiązań są drzwi z szybkami. Mają one sporą przewagę nad modelami bez szybek – wpuszczają do domu sporą ilość światła, dzięki czemu wnętrza nie wydają się ciemne, nawet przy zamkniętych drzwiach. Tego typu drzwi doskonale sprawdzają się w szczególności w mieszkaniach północnych, które z reguły rzadko oświetla słońce. Każdy dodatkowy element przepuszczający światło jest w takich domach pożądany. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby szybki były ułożone w taki sposób, który ułatwi ich mycie. Liczne ozdoby na szybkach czy ich gęste rozstawienie sprawiają, że mycie drzwi wraz z szybkami będzie zajmować dużo czasu, co może powodować frustrację i zdenerwowanie. 

Montaż i wymiana

Wybór odpowiednich drzwi to jedno, ale ważny jest jeszcze ich fachowy montaż. Drzwi dobrze jest dokładnie zaplanować, a nawet kupić wcześniej, na etapie prac końcowych. Znacznie łatwiej jest wtedy wyprofilować podłogę tak, aby drzwi o nią nie ocierały. Dodatkowo istotnym aspektem jest właściwe osadzenie drzwi. Dzięki niemu nie będą się one ani otwierać ani zamykać samodzielnie. Niestety, znalezienie fachowca, który potrafi we właściwy sposób zamontować drzwi, nie jest prostą sprawą. Kolejnym ważnym aspektem jest wymiana drzwi po pewnym czasie, kiedy ulegną one zużyciu. Generalnie drzwi nie są elementem wystroju, który należy wymieniać co parę lat. Dobrze dobrane i solidne drzwi mogą wystarczyć nawet na 10 lub 15 lat. Wszystko zależy do tego, w jaki sposób będziemy je pielęgnować i czy nie ulegną zniszczeniom mechanicznym. Czasami jednak decydujemy się całkowicie zmienić wygląd mieszkania. Wtedy też wymieniamy drzwi, tak samo jak i resztę dodatków. Pozostaje pytanie, co zrobić z drzwiami, które w dalszym ciągu nadają się do użytku, jednak nie pasują już do naszych wnętrz? Można próbować sprzedać je na rynku wtórnym. Doskonałą propozycją są portale ogłoszeniowe lub społecznościowe, na których możemy sprzedawać różnego rodzaju rzeczy, z których już nie korzystamy. Większość drzwi można bowiem osadzić ponownie, a ze względu na wysokie ich ceny coraz więcej osób decyduje się zakupić używane drzwi. Nowy model to wydatek rzędu minimum 300 zł, a zwykle do mieszkania potrzebujemy znacznie więcej, niż tylko jedne drzwi. W nowocześnie stylizowanych wnętrzach nic nie stoi na przeszkodzie, aby w każdym pomieszczeniu znalazł się nieco inny model drzwi.