Decydując się na rodzaj pokrycia dachowego, gust wcale nie ma największego znaczenia. Kluczowy jest tutaj kąt nachylenia połaci dachu. Zaznaczony jest w projekcie domu i ma decydujący wpływ na rodzaj użytego materiału. Blacha trapezowa jaki minimalny spadek? Nachylenie połaci dachowej to kąt ostry znajdujący się między połacią a poziomem. Podany jest w stopniach lub procentowo jako relacja wysokości połaci do długości jej postawy. To oznacza, że im mniejszy jest spadek dachu, tym większą szczelność powinno mieć pokrycie dachowe. Normy oraz wytyczne producentów wskazują, gdzie i jakiej blachy trapezowej można używać. W sklepach dostępne są różne materiały pokryciowe, jak i ceny blachy trapezowej, dzięki czemu każdy może znaleźć dokładnie takie, jakie najbardziej spełniają jego oczekiwania.
Czym cechują się lekkie pokrycia dachowe?
W przypadku lekkich pokryć dachowych ich masa nie jest większa niż 4-12 kg/m2. Najczęściej stosowanym materiałem jest blacha dachowa trapezowa, płaska, blacha falista czy blachodachówka. Sprawdzają się do dachów, których kąt nachylenia wynosi od 3 do 90o. Do pokrywania płaskich dachów o nachyleniu 3o stosuje się blachę płaską lub trapezową. Natomiast blachodachówkami sprawdzają się przede wszystkim do pokrywania dachów o minimalnym nachyleniu 9o. Wybierając bardziej płaski dach, można dodatkowo pokryć go arkuszami blachodachówki. Wcześniej jednak należy jednak umieścić pod nią sztywne poszycie z desek, sklejki wodoodpornej albo płyt wiórowych. Należy również zastosować papę.
Znaną grupą pokryć dachowych są także bitumy. Papa, która jest materiałem o dużej szczelności może być używana do minimalnych pochyleń – już od 3o. W przypadku gdy montowana jest na sztywnym poszyciu z desek, to potrójne warstwy można używać do najmniejszych nachyleń dachu od 3 do 10o. Podwójne warstwy papy można instalować przy spadku 11o. Z kolei dachówki i gonty bitumiczne nadają się na dachy kącie co najmniej 12o, w tym wypadku jednak należy jako pierwszą ułożyć warstwę papy podkładowej. W ten sposób można zachować szczelność pokrycia. Bezpośrednio do podkładu pokrycia te można układać, ale tylko na dachach, których kąt nachylenia wynosi powyżej 20o.
Do grupy lekkich pokryć dachowych należy też folia dachowa, która powstaje z uplastycznionego PVC na welonie z siatki poliestrowej albo włóknie szklanym. Najczęściej stosowana jest do dachów płaskich o lekkich konstrukcjach, jak i przy odnawianiu starych pokryć bitumicznych. Można jej używać przy nachyleniu do 15°.
Czym cechują się ciężkie pokrycie dachowe?
Ciężkie pokrycia dachowe ważą od 40 do 80 kg/m2. Wśród najcięższych materiałów dedykowanych pokryciom dachów wymienia się dachówkę ceramiczną. Sprawdza się w przypadku dachu, którego spadek jest większy niż 20o (jeśli nachylenie jest zbyt małe, dach może przeciekać). Nie sprawdza się jednak w przypadku dachu bardzo stromego. Jeśli kąt nachylenia jest większy niż 45o , jej montaż jest zbyt pracochłonne. Ponadto pod ceramikę należy wykonać wytrzymałą więźbę. Zdecydowanie lżejszą wersją jest dachówka cementowa, która waży od 35 do 50 kg/m2. Cechuje się większym zakresem stosowania. Optymalne nachylenie dachu wynosi od 22 do 60o. Stosując dodatkowe uszczelnienia, można wykonać jeszcze większe spadki. Innym rodzajem jest strzecha, choć pojawia się zdecydowanie rzadziej niż kiedyś, na trwałe zapisała się w polskiej architekturze. Jej waga wynosi około 50 kg/m2 i można nią pokrywać dachy bardzo strome, których kąt nachylenia wynosi 40-52o.
Warto pamiętać, że o kacie nachylenia decydują odpowiednie normy. W Polsce jest to norma PN-89/B-02361, która określa najmniejsze, największe, jak i zalecane wartości nachylenia połaci dachowych dla konkretnych materiałów. Nie zawiera jednak informacji o obecnych materiałów pokryciowych, dlatego dla nich obowiązują normy producenta.
Jak kąt nachylenia dachu wpływa na wybór blachy?
Kąt nachylenia dachu decyduje o tym, jaki kształt powinna mieć konkretna blacha dachowa. W związku z tym wyróżniamy:
– blachę płaską, która sprawdza się dla dachów płaskich i spadzistych. Duże arkusze blachy można wykorzystać dla dachów, których kąt nachylenia jest większy niż 3° . Jeśli decydujemy się na małoformatowe elementy z blachy płaskiej, kąta nachylenia dachu nie może być mniejszy niż 20°,
– blacha na dach trapezowa. W jej przypadku kąt nachylenia musi wynosić od 5 do 12,5°, rzadziej 3°. W przypadku dachów niedużych domów jednorodzinnych świetnie prezentują blachy trapezowe ze średnimi tłoczeniami, których wysokość wynosi od 12 do 20 mm,
– blachodachówki. Sprawdzają się na dachach, których kąt nachylenia przekracza 14°. Niektóre z nich można układać w przypadku gdy kąt nachylenia połaci wynosi 9°. Duże arkusze dedykowane są przede wszystkim do prostych dachów, które nie wymagają wielu łączeń. Na dachy o niestandardowych kształtach lepiej wybrać blachodachówki w panelach,
– płytki dachowe i łuski dachowe – te małe elementy dachowe, które potrzebują większego kąta nachylenia dachu wynoszącego od 7 do nawet 12°, a nawet 25°. Najlepiej sprawdzają się na dachach o skomplikowanym kształcie, w tym: z licznymi lukarnami czy wielkopołaciowych.